Tizen

Samsung już w tym roku wypuści kilka smartfonów z systemem Tizen

Przedstawiciele Samsunga w wywiadzie dla jednej z japońskich gazet oświadczyli, że gigant właśnie na 2013 rok zaplanował wypuszczenie kilku smartfonów, opartych o system Tizen.

Tizen

Losy systemu Tizen są naprawdę zagmatwane. Pierwotnie został on powołany przez fundację LiMo, w miejsce zamkniętego MeeGo. Późniejsze decyzje biznesowe pchnęły Tizen w ręce Samsunga, który połączył go z własnym OS’em bada i rozpoczął (wraz z firmą Intel) jego dalszy rozwój.

Zeszły rok upłynął pod znakiem prac nad „nowym” systemem. W sieci pojawiały się nawet filmy, prezentujące urządzenie referencyjne, z zainstalowanym Tizenem. Samsung i Intel najwyraźniej rozwijają go pełną parą, gdyż właśnie w tym roku mają się pojawić pierwsze urządzenia z preinstalowanym OS’em. System ma być przede wszystkim alternatywą dla rosnącego w siłę Androida – szczególnie w momencie, kiedy Google za pomocą kupionej przez siebie Motoroli, może chcieć wkroczyć na rynek smartfonów i go zmonopolizować.

Według najnowszych wieści, japoński operator NTT Docomo (który jest jednym z partnerów Fundacji Tizen) – w tym roku wypuści pierwsze słuchawki z tym systemem. Do grupy Tizen należy także europejski Vodafone, więc i na naszym kontynencie możemy spodziewać się tizenowych smartfonów. Niestety, dokładna data wypuszczenia urządzeń nie jest znana. Gdyby ktoś chciał zobaczyć, jak działa Tizen – poniżej umieszczam wideo, na którym widać testowy smartfon, z zainstalowanym (nie ukończonym jeszcze) OS’em.

Źródło: GSMArena, Bloomberg