Samsung Exynos 5 Octa

Samsung ma duże problemy z produkcją 8-rdzeniowego chipsetu Exynos 5 Octa

Najnowsze raporty sugerują, że aż 70% smartfonów z pierwszych dostaw Galaxy S4, będzie zaopatrzonych w chipset firmy Qualcomm, Snapdragon 600. Powodem takiego stanu rzeczy, mają być kłopoty z produkcją SoC Exynos 5 Octa.

Samsung Exynos 5 Octa

Gdyby ktoś nie był w temacie, to przypominam, że Samsung Galaxy S4 będzie sprzedawany w dwóch wersjach – z 8-rdzeniowym układem Exynos 5410 Octa (I9500, bez LTE) oraz z 4-rdzeniowym Snapdragon 600 (I9505, z LTE). Kraje, w których łączność LTE nie jest jeszcze dobrze rozpowszechniona, dostaną wersję z chipem Octa, natomiast te państwa, w których sieć nadajników LTE jest świetnie rozwinięta, otrzymają wersję z SoC firmy Qualcomm. Polska, według nieoficjalnych informacji, znalazła się w gronie tych szczęśliwców, gdzie będzie można kupić zarówno I9500, jak i I9505.

Według raportów, które wypływają z matecznika Samsunga, Korei Południowej – gigant nie będzie w stanie sprostać zapotrzebowaniu na chipy Exynos 5 Octa, stąd decyzja o tak szerokiej dostępności wersji z układem firmy Qualcomm. Według szacunkowych danych, aż 70% wszystkich „es czwórek” będzie działać w oparciu o Snapdragon 600.

Aby do końca załamać wszystkie te osoby, które czekają na wersję z Exynosem 5 Octa, dodam tylko, że Samsung już zapowiedział, iż masowa produkcja Exynos 5410 Octa rozpocznie się się w drugim kwartale tego roku. Może to oznaczać, że pierwsze S4, działające w oparciu o ten SoC, pojawią się w sklepach dopiero w czerwcu lub lipcu.

Źródło: UnwiredView