Apple vs Samsung

Samsung musi zapłacić Apple 1.05 miliarda $ odszkodowania

Apple odniosło spektakularne zwycięstwo przed amerykańskim sądem. Koreański producent będzie musiał wypłacić gigantowi z Cupertino ponad 1 miliard dolarów odszkodowania.

Apple vs Samsung


W całym tym sporze sąd i przysięgli starali się rozstrzygnąć kwestię, czy Samsung podczas projektowania swoich urządzeń – kopiował wygląd Apple, czy też nie. Jury prawie jednogłośnie orzekło, iż Samsung faktycznie kopiował wygląd produktów Apple. W ramach zadośćuczynienia – Samsung musi wypłacić Apple 1.05 miliarda dolarów (Apple żądało te kwestii 2.5 miliarda $).

Chociaż ten wyrok jest wielkim sukcesem dla Apple (przecież miliard $ na ulicy nie leży) – to i tak firma z Cupertino nie wskórała tego, co chciała. Sąd uznał jedynie ochronę modelu iPhone 3G – więc wszystkie urządzenia podobne do niego, naruszają dobra Apple. Firma chciała jednak, aby ochronie podlegał także iPad, w tej kwestii sąd był jednak nieugięty. Oznacza to, że Apple nie powstrzyma koreańskiego producenta – a na rynku tabletów będzie spora konkurencja.

Samsung przegrał w tym procesie na całej linii. Koreańskiemu gigantowi nie udało się udowodnić, że Apple narusza jakikolwiek z ich patentów. Co na temat werdyktu mają do powiedzenia obydwie strony barykady?

Samsung:

Dzisiejszy wyrok nie powinien być postrzegany jako zwycięstwo Apple, lecz jako strata dla amerykańskiego konsumenta. Doprowadzi to do zmniejszenia możliwości wyboru, mniejszej innowacyjności i wzrostu cen. Szkoda, że prawo patentowe może być manipulowane i dawać jednej firmie monopol na prostokąt z zaokrąglonymi rogami lub technologię, która jest codziennie ulepszana przez Samsunga i inne firmy. Konsumenci mają prawo do wyboru i wiedzą, co kupują w przypadku zakupu produktów firmy Samsung. To nie ostatnie słowo w tej sprawie i innych bitwach toczących się w sądach i trybunałach na całym świecie, gdzie niektóre roszczenia Apple już zostały odrzucone. Samsung będzie kontynuować wprowadzanie innowacji i ma zamiar oferować coraz większy wybór dla konsumenta.

Oświadczenie Apple, wydane zaraz po oświadczeniu Samsunga:

Jesteśmy wdzięczni jury za ich zaangażowanie i czas, aby wysłuchać naszą historię. Jesteśmy zadowoleni z tego, że mogliśmy w końcu wszystko opowiedzieć. Góra dowodów przedstawionych podczas procesu pokazała, że kopiowanie Samsunga poszło dużo głębiej, niż nawet wiedzieliśmy. W całym procesie chodziło jednak o coś więcej, niż patenty i pieniądze. Chodziło też o wartości. Firma Apple ceni oryginalność i innowacyjność, chcemy wypełnić nasze życie najlepszymi produktami na świecie. Nasze produkty tworzymy po to, aby oferować je naszym klientom, a nie dla konkurentów, aby mogli je skopiować. Doceniamy sąd za wychwycenie zachowań Samsunga i wysłanie wyraźnego komunikatu, że kradzież nie jest w porządku.

Cała sprawa nie jest jeszcze oczywiście zakończona. Samsung na pewno się odwoła od tego wyroku. 20 września ma zapaść kolejny wyrok, który przesądzi o losie urządzeń Samsunga, co do których ławnicy stwierdzili naruszanie patentów. Cała sprawa dotyczy oczywiście tylko USA, czyli rodzimego rynku Apple – i nie ma wpływu na resztę świata.

Źródło: PhoneArena, GSMArena