Apple i Samsung – logo

Samsung musi zapłacić Apple 290 milionów $ odszkodowania

W Stanach Zjednoczonych nadal rozbrzmiewają salwy patentowych armat. Tym razem tamtejszy Federalny Sąd orzekł, że Samsung powinien zapłacić Apple aż 290 milionów dolarów odszkodowania za naruszanie własności intelektualnej giganta z Cupertino.

Apple vs Samsung

Apple i Samsung toczą całą masę sądowych batalii dosłownie na całym świecie, jednak to potyczki w USA są najgłośniejsze, bo tamtejsze sądy potrafią orzekać naprawdę dotkliwe kary finansowe. Tym razem bardzo popularna w świecie mobilnym sędzina Lucy Koh, która wsławiła się wieloma wątpliwej jakości osądami, obciążyła kasę Samsunga na 290 milionów $.

Patent, którego dotyczył spór dotyka tak naprawdę jednego gestu. Apple jakiś czas temu opatentowało gest „uszczypnij aby przybliżyć”, gdzie po uszczypnięciu ekranu dotykowego – system zoomuje wybrany przez nas fragment interfejsu. Apple w tej sprawie żądało 380 milionów $, podczas gdy Samsung zaproponował „jedynie” 52 miliony $. Koh uznała jednak, że za naruszanie tego patentu w 13 produktach, Samsung musi zapłacić 290 milionów $.

Dla przypomnienia dodam, że w zeszłym roku Lucy Koh za naruszanie kilku patentów obciążyła Samsunga na astronomiczną kwotę ponad 1 miliarda $. Później jednak ta suma została obniżona do 450 milionów $, gdyż ława przysięgłych źle oceniła straty poniesione z tego tytułu przez Apple. Proces w tej sprawie zakończył się dopiero w marcu a sędzia zobligował Samsunga do zapłacenia odszkodowania Apple w wysokości 599 milionów $. W kwietniu doszedł kolejny pozew, który do ogólnego garnuszka odszkodowań dołożył kolejne 40.5 miliona $.

Jeśli zliczymy wszystkie, amerykańskie pozwy Apple przeciwko Samsungowi to wyjdzie, że Koreańczycy są w tej chwili z tytułu odszkodowań winni Cupertino aż 929 milionów $. Po dzisiejszym wyroku rzeczniczka Apple, Kristin Huguet, tak skomentowała całą sytuację:

„Dla Apple w tej sprawie zawsze chodziło o coś więcej, niż pieniądze i patenty. Tu chodziło o innowacyjność i ciężką pracę prowadzącą do tworzenia produktów, które ludzie kochają. Nie jest możliwe określenie wartości dla tych rzeczy, jesteśmy jednak wdzięczni ławie przysięgłych za pokazanie Samsungowi, że kopiowanie ma swoją cenę.”

Samsung także wydał swoje oświadczenie:

„Jesteśmy rozczarowani dzisiejszą decyzją, która w dużej mierze bazuje na patentach unieważnionych przez Amerykański Urząd Patentowy. W momencie, gdy będziemy odwoływać się od wyroku, nie przestaniemy wynajdywać zapierających dech w piersi technologii i wspaniałych produktów, które są uwielbiane przez wielu konsumentów na całym świecie”.

Źródło