Nokia – patent

Samsung i Nokia przez najbliższe 5 lat nie będą się kłócić o patenty

Samsung i Nokia podpisali właśnie porozumienie, na podstawie którego przez kolejne 5 lat koreański gigant będzie mieć dostęp do patentów Nokii. W świecie biznesu nie ma oczywiście nic za darmo, więc Samsung za tą usługę będzie musiał zapłacić.

Nokia - patent

Tak naprawdę porozumienie nie jest nowe, bo firmy po prostu przedłużyły starą umowę, która kończy się wraz z bieżącym rokiem. W jej ramach Nokia będzie użyczać swoich patentów Samsungowi przez następne 5 lat (do 2019 roku). Cena tej umowy nie została jeszcze ustalona, bo ma to nastąpić dopiero w 2015 roku. Wtedy to Nokia i Samsung spotkają się jeszcze raz i skonkretyzują, ile Koreańczycy będą musieli zapłacić.

Patenty Nokii to jeden z tych elementów, które nie zostały sprzedane Microsoftowi (firma Billa Gatesa w ramach transakcji uzyskała jedynie licencję na własność intelektualną Finów przez najbliższe 10 lat). Transakcja z Samsungiem jest wynikiem wcześniej założonej strategii Nokii, która m.in. zakłada aktywne zarządzenie portfolio patentów i jego odpłatne licencjonowanie.

Nokia w mobilnym biznesie „siedzi” praktycznie od zawsze. Nie ma się więc co dziwić, że przez lata swojej aktywności Finowie zgromadzili ogromną ilość patentów, która dzisiaj są warte grube miliardy dolarów. Jeśli nawet kiedyś z Nokii nie zostanie nic, oprócz jej wartości intelektualnych – to firma i tak będzie bardzo rentowna, ze względu na możliwości wypożyczania swoich patentów.

Źródło