Samsung – logo

Samsung notuje rekordowe 8.5 miliarda $ zysku w Q2 2013

Samsung ogłosił dzisiaj swoje wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku. Gigant osiągnął większy zysk, niż sam przewidywał w poprzednim miesiącu (Koreańczycy prognozowali wtedy 8.3 miliarda $). Na czym Samsung najwięcej zyskiwał w Q2 i czy nadal utrzymuje swoją pozycję na rynku?

Samsung - logo

8.5 miliarda $ zysku operacyjnego to 0 0.6 miliarda $ więcej, niż w poprzednim kwartale i aż o 2.7 miliarda $ więcej w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Jeśli chodzi o zysk netto, w Q2 2013 osiągnął on 6.99 miliarda $.

Dane dotyczące sprzedaży są dość zaskakujące, bo praktycznie wszystkie oddziały koreańskiego producenta notują w tej kwestii wzrosty poza… działem mobilnym. Ten departament odpowiedzialny m.in. za sprzedaż smartfonów, zaliczył spadek zysku operacyjnego (licząc rok do roku). To dziwne, bo przecież Galaxy S4 sprzedaje się świetnie (chociaż trochę gorzej, niż zakładali analitycy).

Samsung - finanse w Q2 2013

Jeszcze bardziej zaskakujące dane spływają od firm analitycznych, według których Apple i Samsung zdominowały segment smartfonów high-end, jednak w przedziale urządzeń ze średniej i niskiej półki cenowej ich dominacja już nie jest tak silna (zresztą Apple na niskiej i średniej półce smartfonów w tej chwili praktycznie nie istnieje). Samsung ma w tej chwili 30.4% udział w rynku, co jest rezultatem gorszym niż ostatnio (spadek z 32.2%). Najśmieszniejsze jest to, że chociaż udział w rynku spadł, to sprzedaż Samsunga wzrosła aż o 43.9%.

Dlaczego więc Samsung z 32.2% udziału zjechał do 30.4% i kto na tym zyskał? W tej kwestii największymi zwycięzcami są takie firmy, jak LG oraz Lenovo, HTC, Sony, Huawei, ZTE oraz Nokia, które powoli, ale skutecznie skubią „wielkiego rekina”, którym jest Samsung.

Samsung prognozuje, że w kolejnym kwartale sprzedaż na rynkach rozwijających się będzie rosnąc, a na rozwiniętych większy ma być popyt na produkty z LTE. Jeśli chodzi o tablety, ich sprzedaż  spadła w Q2 2013. W Q3 ma ma się to jednak zmienić i tablety Samsunga znowu zaczną się cieszyć popularnością.

Jeśli kogoś interesuje pełny raport finansowy Samsunga i wyniki jego wszystkich oddziałów, to może się z nim zapoznać korzystając z linku źródłowego (plik PDF).

Źródło: Samsung (PDF)