IDC-raport-tabela-Q2-2011

Samsung numerem 1 w Europie Zachodniej

Firma IDC opublikowała szacunkowe ilości dostarczonych smartfonów przez poszczególnych producentów za drugi kwartał 2011 roku, do odbiorców w Zachodniej Europie, Samsung okazał się liderem.

IDC - raport Q2 2011

Wyniki raportu możecie oglądać na tabelach, zamieszczonych w tym artykule. Po raz pierwszy w historii w Europie Zachodniej dostarczono więcej smartfonów (51,7%), niż zwykłych telefonów komórkowych. Smartfony w tej kwestii zyskały aż 48%, natomiast zwykłe telefony spadły o 29%.

Co ciekawe, ale też i dość oczywiste – najwięcej smartfonów (bo aż 48.5%) było dostarczonych z zainstalowanym systemem Android, jest to wzrost o zawrotne 352% (licząc rok do roku).

Jeśli chodzi o producentów, to liderem w Europie Zachodniej jest Samsung, który dzierży 22% rynku, zaraz za nim plasuje się Apple z 21% udziałem. Wzrost dostaw Samsunga jest więcej niż imponujący, koreański producent (w porównaniu z rokiem poprzednim) dostarczył aż o 700% więcej smartfonów, dla porównania Apple wzrósł pod tym względem „zaledwie” o 64%.

Największym przegranym całej stawki jest Nokia, która straciła aż 60% rynku, w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego.

Wszystko zapewne ulegnie zmianie, gdy Apple wprowadzi do swojej oferty iPhone 5, co powinno mieć miejsce lada miesiąc. Należy jednak pamiętać, że konkurencja nie śpi, a pozycja Apple – kiedyś niepodważalna, dzisiaj ulega zachwianiu.

Źródło: GSMArena