Tizen – smartfon deweloperski

Samsung odkłada system Tizen na późniejszy termin?

Jak podają zaufane źródła portalu DigiTimes, prace nad samsungowym systemem Tizen, będącym następcą niewspieranego już bada OS – zostały spowolnione. Pierwszy smartfon oparty o ten OS, który miał mieć swoją premierę 1 sierpnia w sierpniu lub wrześniu tego roku, został podobno przesunięty na październik / listopad.

Tizen

Na temat smartfonów z systemem Tizen było już całkiem sporo przecieków. Niestety wygląda na to, że koreański producent nie zaprezentuje zbyt szybko żadnego z nich. Chociaż prezes Samsung Mobile J.K. Shin zaprzeczał niedawno, że prace nad Tizenem zostały wstrzymane, to nie oznajmił niczego na temat ewentualnych opóźnień w pracach nad tym OS’em.

Co prawda nie zostało to nigdy oficjalnie powiedziane, ale system Tizen jest tak naprawdę małym straszakiem na Google. Samsung tworząc ten OS chce podobno dać firmie z Mountain View do zrozumienia, że to nie wyłącznie Android i Google przyczyniły się do swojego ogromnego sukcesu, ale także i Samsung, dzięki swoim genialnym (np. Galaxy Note II i Galaxy S III) smartfonom.

Czy Samsung będzie kiedyś w stanie całkowicie przerzucić się na Tizen? Jest to raczej bardzo mało prawdopodobne. Nie wyobrażam sobie, aby Samsung nagle porzucił Android i w swoich wszystkich, nowych smartfonach instalował Tizen. Niestety byłoby to równoznaczne ze spadkiem koreańskiego giganta z pozycji lidera – i rozpoczęcie mozolnej budowy własnego zaplecza. Tizen, jeśli już nawet w pełni się rozwinie, to będzie jeszcze potrzebował co najmniej kilku lat aby nadgonić konkurencję pod względem ilości dostępnych aplikacji.

Źródło: DigiTimes


 • Matej

  Nie wiem skąd tu pojawiła się informacja o pierwszym sierpnia, ale z tego co wiem, na Tizen Developer Conference była mowa o końcu okresu wakacyjnego (a nie dokładnym dniu) jeśli chodzi o pierwszego smartfona z Tizenem.
  Co nie zmienia faktu, że opóźnienie i tak pewnie będzie – sam rzecznik prasowy Samsung Polska informował, że ten pojawi się najpóźniej na początku przyszłego roku.

  • http://smartfan.pl Noob

   Dzięki za sprostowanie, faktycznie prześledziłem sytuację i informacja o 1 sierpnia pojawia się tylko na 2 zagranicznych portalach i tak naprawdę nie wiadomo, skąd została wzięta. Zaraz poprawię tekst :)

 • eMJot

  Podejrzewam, że Samsung, wzorem BlackBerry, w swoim nowym systemie od samego początku wprowadzi Android Runtime pozwalające na korzystanie z aplikacji z Play Store. Także może czekają na jakieś przecieki z Key Lime Pie, albo na ostatnią chwilę implementują 4.3 i stąd opóźnienia.

  • http://smartfan.pl Noob

   Zgadzam się, tak też może być. Mam jednak nadzieję, że w zapowiadanym terminie wypuszczą w końcu jakiś smartfon – im większa konkurencja na rynku tym lepiej dla nas, konsumentów.