Samsung Galaxy Note

Samsung opublikował kod źródłowy Jelly Bean dla Galaxy Note

Samsung opublikował na swoich serwerach kod źródłowy najnowszej aktualizacji dla smartbletu Galaxy Nexus. Co to nam w ogóle daje?

Samsung Galaxy Note

Samsung to jedna z nielicznych firm produkujących smartfony i tablety, które biorą sobie do serca nieoficjalne wsparcie dla swoich produktów. O co chodzi? Każdy smartfon/tablet, który pojawia się na rynku, otrzymuje od swoich użytkowników poza producenckie, nieoficjalne wsparcie. Im więcej osób kupi dany sprzęt tym większa szansa, że skupią się na nim osoby, tworzące nieoficjalny soft (jak np. grupa CyanogenMod Team). Oprogramowanie tworzone przez takie, półprofesjonalne grupy jest często dużo lepsze, niż firmware producenta. Koreański producent doskonale zdaje sobie z tego sprawę i chce ułatwić ten proceder, publikując kody źródłowe swoich produktów (Samsung rozsyła nawet do grup w stylu CyanogenMod darmowe smartfony).

Opublikowanie kodu źródłowego Jelly Bean dla Note oznacza, że wszelkiej maści domorosłym modderom, będzie teraz łatwiej „ugotować” kolejne, nieoficjalne ROMy dla tego smartbletu. Wiele osób narzeka, że Samsung, oprócz publikacji samego kodu źródłowego systemu Android, nie wstawia także źródeł sterowników do podzespołów danego sprzętu. Niestety, ale nie jest to wina Koreańczyków. Smartfon/tablet składa się z dziesiątek elementów, których producentami są najróżniejsze firmy, niewchodzące w skład Samsunga. Kody źródłowe sterowników do tych elementów są zazwyczaj chronione prawami autorskimi, więc Samsung nie może ich sam, dowolnie publikować. Jednak i to da się obejść, własnoręcznie tworząc sterowniki. Taki proces jest oczywiście bardzo skomplikowany i wymaga ogromnego doświadczenia programistycznego, którego całe szczęście np. grupie CyanogenMod nie brakuje.

Gdyby ktoś chciał pobrać kod źródłowy Jelly Bean dla Galaxy Note GT-N7000, link do odpowiedniego pliku znajdzie w źródle tego tekstu.

Źródło: Samsung