Samsung – logo

Samsung podał bardzo złe prognozy dotyczące wyników finansowych za Q4 2013

Zgodnie z przewidywaniami analityków, Samsung podał bardzo złe prognozy dotyczące swoich wyników finansowych za czwarty kwartał 2013 roku. Prognozy to oczywiście jeszcze nie finalny raport, jednak nie powinny one zbytnio odbiegać od faktycznych danych.

Samsung - Logo

Zysk operacyjny w czwartym kwartale według prognoz Samsunga wyniesie ok. 7.79 miliarda $. Jeśli taka kwota się potwierdzi, będzie to oznaczać 6% spadek rok do roku i aż 18% spadek w porównaniu do trzeciego kwartału 2013. Sprawy prezentują się jeszcze gorzej jeśli uświadomimy sobie, że przecież czwarty kwartał to okres świąteczny, kiedy to ludzie kupują znacznie więcej niż normalnie.

Spadek zysku operacyjnego zaskakuje dodatkowo, ponieważ przewidywane skonsolidowane przychody z roku na rok wzrosły o 5%. Całkowita sprzedaż Samsunga w Q4 2013 według prognozy wyniosła ok. 55.9 miliarda $. To mniej, niż zakładane przez analityków 57.8 miliarda $ (pamiętajmy, że ich szacunki również były dość pesymistyczne).

Za dwie-trzecie przychodów firmy odpowiada Samsung Mobile, czyli dział zajmujący się m.in. smartfonami i tabletami. Jeśli więc szukamy spadków, to chyba powinniśmy zacząć właśnie z tego miejsca.

Nawet biorąc pod uwagę koszty jednorazowe, zysk za czwarty kwartał jest niższy niż oczekiwano. Samsung nie przedstawił żadnych szczegółów, jednak przyczyną takiego stanu rzeczy może być malejący zysk ze sprzedaży smartfonów przy rosnących kosztach marketingowych. – Lee Seung-woo, analityk IBK Investment & Securities.

Według analityków złe wyniki finansowe mogą być także efektem ponoszonych wydatków w Korei oraz w zagranicznych oddziałach firmy. Koreański gigant za dotychczasowe, fenomenalne wyniki firmy wypłacał różnego rodzaju bonusy, co w momencie nawet niewielkiego kryzysu mogło odbić się czkawką.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni kurs akcji Samsunga spadł o 10%, przynosząc udziałowcom straty w wysokości ok. 19 miliardów $.

Według Koreańczyków finalny, pełny raport finansowy poznamy już 24 stycznia, wtedy też powinniśmy się dowiedzieć, „jak duże dziury Samsung ma w swoich kieszeniach i gdzie się one mieszczą”.