Wi-Fi – logo

Samsung prezentuje nowy standard Wi-Fi

Samsung zaprezentował nowy, o wiele szybszy standard Wi-Fi. Ten technologiczny gigant już wkrótce planuje skomercjalizować 60 GHz technologię Wi-Fi, która pozwoli na przesyłanie danych z prędkością 4.6 Gbps (lub 575 MB/s).

Wi-Fi - logo

Dla porównania, obecnie stosowane standardy łączności Wi-Fi, pozwalają na przesyłanie danych z prędkością 866 Mbps (108 MB/s). Oznacza to, że 60 GHz technologia Samsunga jest pięciokrotnie szybsza. Dla przykładu, jeśli będziemy chcieli za jej pomocą przesłać 1 GB film – zajmie to mniej niż trzy sekundy.

Co interesujące, Samsungowi udało się zlikwidować zakłócenia, powodowane przez urządzenia korzystające z tego samego kanału, i to niezależnie od ich ilości. Podstawowym problemem 60 GHz sieci było także to, że miały one bardzo niski współczynnik penetracji, przez co miały mały zasięg i traciły sygnał. Koreańczykom udało się rozwiązać także i ten aspekt, poprzez specjalny design obwodów oraz „anteny formujące wiązkę”.

Kiedy już 60 GHz zakres częstotliwości zostanie skomercjalizowany – Samsung ma nadzieję, że będzie używać nowego standardu Wi-Fi w telekomunikacji. Naturalnie możemy się także spodziewać, że gigant będzie go także używać w swoich smartfonach. Koreańczycy chcą też zaprzęgnąć nowy standard do rozwiązań audiowizualnych, urządzeń medycznych oraz inteligentnego domu Samsung Smart Home.