Apple A7 – plyta glowna

Samsung producentem chipu Apple A7 montowanego w iPhone 5S

We wrześniu ubiegłego roku w internecie pojawiało się bardzo wiele doniesień, według których Apple miało przenieść produkcję swoich chipów z fabryk Samsunga, do tajwańskiego TSMC. Ku uciesze Samsunga – przenosiny najwyraźniej nie wypaliły, bo według portalu Chipworks najnowszy, montowany w iPhone 5S chipset A7, został wyprodukowany właśnie przez Koreańczyków.

Apple A7 - plyta glowna

Samsung to w tej chwili największy rywal Apple. Firmy nieustannie toczą ze sobą batalie w sądach, jednak jak pokazuje przykład iPhone 5S i chipu A7 – biznes to biznes, więc pomimo nienawiści ci dwaj giganci nadal dobijają ze sobą targów.

Jak donosi portal Chipworks (który w swoim laboratorium dokonał dogłębnej analizy komponentów iPhone 5S), układ Apple A7 został wyprodukowany przy użyciu 28nm, samsungowego procesu technologicznego HKMG (high-k-metal gate). Co ciekawsze, jest to ten sam proces, w którym produkuje się chip Samsung Exynos 5410 Octa (montowany m.in. w Samsungu Galaxy S4 I9500).

Apple od kilu lat pracuje nad tym aby jak najdalej odsunąć się od Samsunga, który praktycznie na każdej płaszczyźnie rywalizuje z Cupertino. O ile ta sztuka udała się w przypadku pamięci flash i innych, ważnych komponentów iPhone’ów i iPadów – to w kwestii chipsetów Samsung najwyraźniej nie ma sobie równych i Apple jest zmuszone do korzystania z jego usług.

Doniesienia serwowane przez Chipworks rzucają też trochę światła na niedawne oświadczenie szefa Samsunga, J K Shina, który oświadczył, że Samsung podobnie jak Apple już wkrótce wprowadzi do swoich smartfonów 64-bitowe chipy. Okazuje się, że taki zabieg będzie niezwykle prosty – przecież Samsung już przetestował działanie i wyprodukował 64-bitowy układ A7. Teraz do pełni szczęścia wystarczy przenieść nowe rozwiązanie do androidowych smartfonów.

Źródło: Chipworks