Super AMOLED Plus

Samsung przymierza się do zakupu firmy Novaled – ekrany Super AMOLED będą jeszcze lepsze?

Samsung ostrzy sobie zęby na Novaled, czyli firmę, która opracowała technologię ekranów PIN OLED. Dzięki niej można produkować trwalsze i bardziej energooszczędne organiczne panele LED.

Super AMOLED Plus

Według portalu Bloomberg Samsung szykuje się do przejęcia niemieckiej firmy Novaled i zaimplementowanie jej technologii we własnych ekranach Super AMOLED. Rzecznik Samsunga Lee Tae Hun potwierdza te doniesienia:

„Rozważamy plany zakupu Novaled, jednak do tej pory żadne szczegóły nie zostały ustalone.”

Szacowana i nieoficjalna cena zakupu Novaled ma wynieść około 200 milionów $. Za taką kwotę Koreańczycy przejmą nie tylko firmę, ale przede wszystkim całe jej bogate, technologiczno-patentowe portfolio.

Novaled to łakomy kąsek do zgarnięcia. Firma w rankingu najbardziej innowacyjnych spółek (ranking stworzyli analitycy Lux Research), plasuje się na 10 miejscu (na 380 firm). Do osiągnięć technologicznych Novaled należą m.in. takie rzeczy, jak materiały OLED przeznaczone do nadruku, poprodukcyjna laserowa obróbka paneli OLED itd. Samsung za skromną jak na swoje możliwości kwotę może więc przejąć bardzo wartościowe technologie. Nie zdziwię się jednak, jeśli w wyścigu po Novaled stanie nagle jakaś inna korporacja tworząca sprzęt mobilny, np. Sony, Nokia lub LG.

Jeśli cała transakcja faktycznie zostanie przeprowadzona to myślę, że już w przyszłym roku możemy się spodziewać pierwszych urządzeń z serii Galaxy, wyposażonych w ekrany Super AMOLED, wzbogacone technologiami Novaled.

Źródło: Bloomberg, Novaled