Giętkie ekrany Samsunga

Samsung w przyszłym roku dostarczy pierwsze urządzenia z elastycznymi ekranami?

Według BBC – Samsung już w przyszłym roku będzie w stanie dostarczyć pierwsze produkty, zaopatrzone w giętkie wyświetlacze. Czego możemy się spodziewać?

Giętkie ekrany Samsunga

Elastyczne ekrany to tak naprawdę żadna nowość. Już w 2005 roku, firma Phillips zademonstrowała wyświetlacz, który można było zwinąć w rulon. Także Amazon w swoim pierwszym czytniku e-booków Kindle, zastosował giętki ekran E-ink. Niestety, jego elastyczność była tylko ciekawostką, gdyż elementy niezbędne do pracy wyświetlacza, które znajdowały się bezpośrednio pod nim – były sztywne.

Obecnie cała masa firm pracuje nad elastycznymi ekranami, które potrafią wyświetlić nie tylko monochromatyczny obraz, lecz także kolorowy. Należą do nich m.in. tacy producenci, jak LG, Philips, Sharp, Sony oraz Nokia. Okazuje się, że to jednak koreański Samsung najprawdopodobniej jako pierwszy wprowadzi na rynek urządzenie, które będzie wyposażone w giętki, kolorowy ekran – i to już w przyszłym roku. Co prawda to LG już od jakiegoś czasu produkuje elastyczne ekrany E-ink, jednak Samsung zamierza wprowadzić giętkie, kolorowe wyświetlacze OLED do smartfonów.

LG - elastyczny E-ink

Oczywiście przed Samsungiem stoi cała masa wyzwań. Przecież nikt jeszcze nie wymyślił elastycznych baterii, chipsetów, czy też płyt głównych do urządzeń mobilnych. Jeśli więc smartfon dostanie elastyczny ekran, to i tak będzie ograniczony sztywnością podzespołów elektronicznych. Z drugiej jednak strony dobrze wiemy, że inżynierowie Samsunga to zdolni ludzie, i na pewno wymyślą jakieś rozwiązanie tego problemu. Smartfon z elastycznym ekranem mógłby wyglądać np. tak, jak poniższy koncept – wtedy urządzenie miałoby kształt długopisu, z którego wysuwałoby się duży ekran.

Samsung One concept

Można by także o tego typu ekrany wzbogacić dzisiejsze smartfony. Pomyślcie np. o Samsungu Galaxy Note III, który oprócz standardowego, ogromnego ekranu – miałby też możliwość jego rozszerzenia, poprzez wysunięcie elastycznego wyświetlacza z boku obudowy. Takich pomysłów można mnożyć setki. Mam wielką nadzieję, że giętkie ekrany wreszcie zadebiutują i pozwolą pokonać nam kolejne, technologiczne bariery.

Źródło: BBC