samsung – chipy pamięci

Samsung rusza z produkcją 2 GB LPDDR3 pamięci RAM i 128 GB flash

Koreański producent poinformował, że rusza produkcja szybkich, mobilnych pamięci RAM 2 GB LPDDR3, oraz 128 GB układów flash.

samsung - pamięć 30nm 2gb lddp3

Pamięci w smartfonie/tablecie nigdy za wiele. Im większa ilość RAM, tym więcej aplikacji na raz możemy do niej wgrać – przez co mamy do nich szybszy dostęp. 2 GB mobilne chipy LPDDR3 DRAM, potrafią przesyłać dane z prędkością około 1,600 Mbps (pamięci poprzedniej generacji, LPDDR2 przesyłały dane z prędkością 1,066 Mbps) oraz mają przepustowość rzędu 12.8 GB/s. Samsung nie jest co prawda pionierem, jeśli chodzi o mobilne pamięci LPDDR3 (wcześniej prezentowała je firma Elpida), jednak to właśnie koreański producent zaczął je wreszcie masowo produkować.

Mnie jednak bardziej cieszy fakt, że Samsung rozpoczął wytwarzanie 128 GB pamięci flash. Co jak co, jednak najbardziej denerwujące jest, że w dzisiejszych smartfonach i tabletach montuje się naprawdę niewiele pamięci wewnętrznej. Owszem, można sobie kupić nawet smartfony z 64 GB pamięci – jednak są one bardzo drogie (zresztą, pamięć flash to jeden z najdroższych podzespołów w smartfonie). Mam nadzieję, że pojawienie się 128 GB mobilnych kości pamięci flash, spowoduje spadek cen jej mniej pojemnych wariantów.

Źródło: Samsung