Tizen – logo

Samsung SM-Z9005 – deweloperski smartfon z Tizen OS już dostarczany do programistów (aktualizacja)

Jeśli ktoś myślał, że Samsung i Intel mają zamiar porzucić system Tizen, to czytając niniejszą informację chyba zmieni zdanie. Jeśli widoczny poniżej raport z dostawy jest prawdziwy, to oznacza to, że Samsung już wysyła do deweloperów pierwszy, prototypowy smartfon z tym OS’em – model SM-Z9005.

Samsung SM-Z9005 - Indonezja

Skąd w ogóle wiadomo, że SM-Z9005 działa pod kontrolą systemu Tizen? Na portalu GitHub możecie znaleźć plik (link w źródle), w którym zostały wymienione wszystkie stworzone do tej pory urządzenia z Tizenem. Znajdziemy tam m.in. tizenowe smartfony Melius i Redwood, które mogliśmy zobaczyć już wcześniej. Oczywiście w pliku widnieje też SM-Z9005, stąd wniosek, że jest to urządzenie oparte właśnie o ten OS.

Samsung SM-Z9005 - github

Chociaż w sieci pojawiają się różne doniesienia nt. zatrzymania lub spowolnienia prac nad Tizenem, to takie informacje jak dzisiejsza zupełnie temu zaprzeczają. Jeśli tego Wam mało to przypominam, że jakiś czas temu Samsung ogłosił nawet konkurs programistyczny dla platformy Tizen. Wszystko wskazuje więc na to, że prace rozwojowe nad tym OS’em trwają w najlepsze i to pełną parą.

Kiedy w sklepach zobaczymy pierwsze urządzenie z Tizenem na pokładzie? Tego oczywiście w tej chwili oficjalnie nie wiadomo, jednak jeśli wierzyć ostatnim doniesieniom – jego premiera sklepowa nastąpi w październiku lub listopadzie. Czy będzie to właśnie SM-Z9005? Całkiem prawdopodobne, jednak urządzenie pojawi się zapewne pod inną, bardziej handlową nazwą.

Aktualizacja: Dane UAprof wyciągnięte ze strony Samsunga potwierdzają niektóre parametry SM-Z9005. Według nich smartfon jest wyposażony w chipset Qualcomm Snapdragon z rdzeniami Krait oraz ekran 720p. Niestety z UAprof wyciągnąć więcej się nie da, więc na poznanie bardziej obszernej specyfikacji tego modelu będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Źródło: SamMobile, GitHub