Samsung – test sieci 5G

Samsung testuje sieć 5G – 1.2 Gbps prędkości

W Polsce sieć 4G LTE jest jeszcze stosunkowo słabo rozpowszechniona. Jej zasięg jest w zasadzie ograniczony wyłącznie do większych miast, a o LTE na wsi można raczej pomarzyć. Dodatkowo niektórzy z operatorów (jak np. Play) chociaż wprowadzili do swojej oferty LTE, to ograniczają jego szybkość do poziomu gorszego, niż oferuje sieć 3G. W Azji sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Samsung w Korei już testuje sieć 5G, której szybkość jest wręcz nieprawdopodobna.

Samsung - test sieci 5G

Samsung w stacjonarnych warunkach jest w stanie z sieci 5G wycisnąć transfer rzędu 940 MB/s (7.5 Gbps). Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy obiekt pobierający dane znajduje się w ruchu. Samsung postanowił więc na torze rajdowym przetestować, jak sieć 5G spisze się, gdy odbiornik danych zostanie umieszczony w samochodzie, poruszającym się z prędkością 110 km/s. Okazuje się, że w takich warunkach sieć 5G potrafi transferować dane z szybkością 150 MB/s (1.2 Gbps).

Koreańczycy twierdzą, że tak dobry rezultat został uzyskany, dzięki wysokiej 28 GHz częstotliwości, za pośrednictwem której przesyłano dane. Zazwyczaj zastosowanie tak wysokiej częstotliwości oznacza, że sygnał ma krótki zasięg. Samsung chwali się jednak, że dzięki technologii Hybrid Adaptative Array udaje się przesyłać dane na dużo większy zasięg.

Oczywiście od wprowadzenia technologii 5G do sieci komórkowych, Samsunga dzieli jeszcze sporo pracy. Możemy być za to w 99% pewni, że jako pierwsi 5G dostaną Koreańczycy (lub ewentualnie Japończycy). Europa zapewne będzie musiała na swoje 5G poczekać dużo dłużej. Zresztą, obecne oferty polskich operatorów komórkowych, gdzie przeciętny użytkownik dostaje 1 lub 2 GB pakiet danych – są nawet w dobie 4G LTE śmieszne (nie mówiąc już o sieci 5G, która taki transfer potrafiłaby „zjeść” w nieco ponad sekundę).