Samsung Exynos

Samsung też pracuje nad własnym, prawdziwie 8-rdzeniowym chipem?

Po ostatniej premierze 8-rdzeniowego chipu MediaTek w sieci zawrzało. Nie ma się więc co dziwić, że jak grzyby po deszczy w internecie zaczęły pojawiać się plotki na temat Samsunga i jego prawdziwie 8-rdzeniowego chipu Exynos.

Samsung Exynos

Na chwilę obecną najnowszym mobilnym chipsetem Samsunga jest Exynos 5420 Octa, którego oficjalna premiera odbyła się dokładnie tydzień temu. Oczywiście mówienie w tym przypadku o układzie 8-rdzeniowym to spore nadużycie, gdyż wewnątrz Octa zastosowano technologię ARM big.LITTLE, która pozwala (w zależności od zapotrzebowania na moc / energooszczędność) na jednoczesne odpalenie tylko 4 rdzeni na raz. Oznacza to, że ten 8-rdzeniowy chip to tak naprawdę tylko dwie grupy 4-rdzeniowe, uruchamiane naprzemiennie.

Całą, triumfalną sytuację Koreańczyków zmienił kilka dni temu MediaTek, ze swoim układem MT6592. Według producenta zawiera on 8 rdzeni Cortex-A7, które mogą bez większego problemu działać w jednym momencie (podobno scalak nawet się wtedy nie przegrzewa). Najnowsze plotki mówią, że Samsung mocno pozazdrościł tego debiutu i sam pracuje nad własnym chipem, w którym 8 rdzeni może pracować jednocześnie. Układ ma być gotowy dopiero w 2014 roku, wtedy też odbędzie się jego oficjalna prezentacja.

Do tego czasu musimy więc wstrzymać się z domysłami i poczekać na pierwszy smartfon z Exynosem 5420 Octa, którym najprawdopodobniej będzie Samsung Galaxy Note III (prezentacja na początku września, na berlińskich targach IFA 2013).

Źródło: GSMArena