Samsung Galaxy S4 – opis sensorów

Samsung udostępnił opis wszystkich czujników Galaxy S4

Samsung na swojej oficjalnej stronie, udostępnił opis wszystkich sensorów, którymi dysponuje Galaxy S4. Teraz nareszcie możemy się dokładnie dowiedzieć, do czego każdy z nich służy.

Samsung Galaxy S4 - opis sensorów

W większości smartfonów znajdziemy standardową gamę czujników, np. akcelerometr, natężenia światła, zbliżeniowy, żyroskop itp. Jak wiemy, Galaxy S4 dysponuje jednak o wiele szerszym wachlarzem sensorów. Ich pełni spis możecie znaleźć na powyższym diagramie. Ja postaram się Wam przybliżyć, który do czego służy.

 • Czujnik zbliżeniowy – rozpoznaje, czy smartfon jest umieszczony blisko użytkownika, czy nie, a do tego celu wykorzystuje promienie podczerwone. To właśnie dzięki niemu urządzenie (np. podczas rozmowy) przytknięte do ucha, wyłącza ekran.
 • Żyroskop – wykrywa rotację smartfonu w trzech, różnych osiach. Bardzo przydatny, szczególnie jako kontroler do gier.
 • Akcelerometr – wykrywa ruch smartfonu w trzech, różnych kierunkach. Również bardzo przydatny m.in. w grach, jednak mniej czuły, niż żyroskop.
 • Czujnik ziemskiego pola magnetycznego – to tzw. elektroniczny kompas, który swoje odczyty bazuje na trzech osiach. Za jego pomocą możemy określić kierunek południka magnetycznego, a tym samym nasze położenie.
 • Barometr – to już rzadziej spotykany sensor w smartfonach. Mierzy ciśnienie atmosferyczne w miejscu, w którym się akurat znajdujemy. Przydatny do określania naszej lokalizacji przez GPS (pomaga oznaczyć wysokość, na jakiej jesteśmy).
 • Termometr i higrometr – do czego służy termometr, nie trzeba chyba tłumaczyć. Z kolei higrometr to czujnik, określający wilgotność powietrza.
 • Hallotron (czujnik Halla) – za jego pomocą smartfon (współpracujący ze specjalnym, dedykowanym pokrowcem) sprawdza, czy etui jest otwarte, czy zamknięte.
 • Sensor światła RGB – mierzy światło czerwone, zielone i niebieskie oraz natężenie światła białego. Dzięki niemu smartfon (w zależności od intensywności otaczającego nas światła) może jeszcze lepiej określić, czy automatyczny algorytm (automat regulujący podświetlenie) ma rozjaśnić ekran, czy też przyciemnić.
 • Czujnik gestów – zasada działania jest podobna, do czujnika zbliżeniowego, jednak zadanie tego sensora, polega na wykrywaniu ruchów naszej ręki przed ekranem smartfona. Do pomiaru są tu używane promienie podczerwone.

Jak więc widzicie, sensorów w Galaxy S4 jest całą masa, a niektóre są niespotykane w innych smartfonach. Czy przydadzą się podczas codziennego użytkowania urządzenia? Oczywiście tak, jeśli tylko oprogramowanie na to pozwoli.

Źródło: Samsung


 • Paweł

  Wszystko fajnie – szmery bajery, barometry, termometry. Tylko jesli sam telefon bedzie tak zamulal jak moj S3, otwierał kontakty 5 sek, wychodzil z przegladarki 5 sek. to wole juz Nokie 3210, ktora reaguje natychmiast.