Samsung – blokada regionalna

Samsung wprowadza blokadę regionalną do swoich smartfonów

Samsung wprowadza do swoich smartfonów blokadę MCC (Mobile Country Code), przez którą urządzenia kupione np. w Europie – będzie można używać tylko w obrębie tego kontynentu. Czy Samsung zaczyna zachowywać się jak Apple?

Samsung - blokada regionalna

fot. XDA-Developers

Naklejkę, którą Samsung nakleja teraz na kartoniki ze swoimi europejskimi smartfonami – możecie zobaczyć powyżej. Niemiecki oddział producenta wyjaśnia, że jest to nowa polityka firmy, według której smartfony Galaxy S III, S II, Note, S4, S4 Mini oraz Note 3, które zostały wyprodukowane pod koniec czerwca 2013 lub później – będą zaopatrzone w taką blokadę. Obostrzenie dotyczy dużych regionów geograficznych, czyli sprzęt zakupiony np. w Ameryce albo Azji – nie będzie działać u operatorów w Europie.

Co istotne, jeśli dany smartfon został kupiony np. w USA i nigdy nie został tam aktywowany, to będzie go można odblokować np. na region europejski – bez dodatkowych opłat.

Jaki jest sens wprowadzania tego typu blokad? Dla Samsunga jest w tym wielki sens, gdyż będzie on mógł bardzo dokładnie kontrolować, które smartfony, za ile i gdzie będą sprzedawane. Pozwoli to na wyeliminowanie importerów, którzy np. sprowadzali sprzęt z Chin albo USA i sprzedawali po dość niskich cenach w Europie (niższych niż te, narzucone przez Samsunga). Oczywiście na takim rozwiązaniu stracą klienci, którzy np. poprzez eBay będą chcieli taniej sprowadzić sobie smartfon Samsunga z np. Korei i używać go w Europie. Ciekawe też, jak będzie wyglądać możliwość nieodpłatnego odblokowywania nieaktywowanych jeszcze urządzeń (według Niemców ma się to odbywać tylko w autoryzowanych serwisach Samsunga).

Jestem pewien, że takie ograniczenia będzie też można znieść w domowym zaciszu – flashując smartfon odpowiednim, zmodyfikowanym firmware. Niestety nie każdy będzie wiedział, jak to zrobić a dodatkowo wgrywając do urządzenia nieoficjalny, modyfikowany soft – stracimy gwarancję.

Nie odnosicie wrażenia, że Samsung tego typu zagrywkami zaczyna zachowywać się jak monopolista? Decyzji o wprowadzeniu blokady MCC spodziewałbym się raczej po Apple, a nie po Samsungu. Najwyraźniej czasy się jednak zmieniają i… Koreańczycy zaczynają pogrywać coraz śmielej.

Źródło: AndroidPolice


 • Bolo

  Nie kupujcie produktow aktualnie od samsunga ‘blokada regionalna’ dziala, zaplacicie wartosc drugiego telefonu za oplaty roamingowe na wakacjach. Telefon komorkowy ‘przenosny’ ktoremu zostal ograniczony teren przenoszenia do terenu europy albo placcie haracz operatorowi za roaming tak ladnie sie samsung dogadal z uslugodawcami GSM.

  Screen z chatu z infolinia samsunga.

  http://i.imgur.com/CJn0mpz.jpg

  Co ciekawe z updatem do wersji KitKat stare telefony tez dostana ta blokade !!!

  Nie wiadomo o co chodzi dlaczego to wprowadzono ?

  Proste Samsung dogadal sie z operatorami sieci jak wiecej wycisnac kasy ze swoich telefonow, a nie jakas blokada przed szarym importem.

 • PeterK

  „poprzez eBay będą chcieli taniej sprowadzić sobie smartfon Samsunga z np. Korei i używać go w Europie.”

  Życzę powodzenia (z politowaniem kiwając głową) osobie która sprowadzi sobie telefon z Korei z zamiarem użytkowania w Europie(albo gdziekolwiek POZA Koreą) 😉

  • http://smartfan.pl Noob

   Jeśli chodzi Ci o to, że smartfony z tamtego rejonu mogą nie mieć wejścia na kartę SIM, to faktycznie tak jest, ale chyba głównie w przypadku Japonii a nie Korei. Z Korei można zamawiać np. LG G2, choćby NA TEJ AUKCJI.

 • jack

  Oblokowywanie, gwarancja tu ważna tam nie…. Zdzieranie pieniędzy i nowe etety dla bezrobotnych. Samsung u mnie zaczyna tracić. Liderowanie doprowadza z reguły do fixum dyrdum.

  • http://smartfan.pl Noob

   Zgadzam się całkowicie. Być może warto pomyśleć nad jakimiś innymi smartfonami, niekoniecznie Samsunga…