Samsung – logo

Samsung wyprodukuje dla Apple 14nm chip A9?

Samsung pod koniec tego roku ma ruszyć z produkcją własnych, 14nm chipów. Tak zaawansowane układy powinny się pojawić w pierwszych urządzeniach już w przyszłym roku. Okazuje się jednak, że chipy produkowane w 14nm procesie technologicznym prawdopodobnie kupi od Samsunga m.in. Apple.

Samsung - logo

Kim Ki-nam, czyli szef działu Samsunga zajmującego się półprzewodnikami, w jednym z wywiadów powiedział, że firma w związku z produkcją 14nm chipów zanotuje znaczny wzrost przychodów. Według źródeł portalu ZDNet jednym z ich głównych odbiorców ma być Apple. Okazuje się jednak, że firma z Cupertino nie będzie jedynym klientem, korzystającym z 14nm technologii Samsunga. Stosowne umowy na wykorzystanie 14nm procesu technologicznego firmy Samsung podpiszą też podobno tacy giganci, jak AMD oraz Qualcomm.

Kim Ki-nam nie zdradził niestety, kiedy Samsung ruszy z masową produkcją układów dla Apple i reszty swoich klientów. W chwili obecnej koreański gigant odpowiada za 30% dostaw układu Apple A8 (montowanego w iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus), podczas gdy tajwański TSMC produkuje dla „Jabłuszka” pozostałe 70%.

Jak więc widzimy, chociaż Samsung i Apple na rynku tabletów i smartfonów bardzo silnie ze sobą konkurują (zwalczając się m.in. przed sądami, podczas licznych procesów patentowych), to poza nim mocno ze sobą współpracują. Samsung dla Apple dostarczał (i dostarcza) przecież nie tylko chipsety, ale także ekrany do iPadów i iPhone’ów.