Samsung Z – złoty

Samsung Z – pierwszy smartfon z Tizen zadebiutował

No i w końcu jest! Po wielokrotnym przekładaniu premiery, Samsung nareszcie zdecydował się pokazać swój pierwszy smartfon, oparty o system operacyjny Tizen, model Samsung Z.

Samsung Z - złoty

Pewnie większość z was już dawno zapomniała, że Samsung w kooperacji z innymi firmami, tworzy oparty o Linux mobilny system operacyjny Tizen. Od powstania Tizena minęły już prawie trzy lata, czas więc najwyższy na pojawienie się pierwszego smartfona, opartego o ten OS. Poznacie Samsunga Z.

Samsung Z - czarny

Samsung Z posiada całkiem interesującą specyfikację, której nie powstydziłaby się większość androidowych smartfonów z wyższej półki. We wnętrzu Z znajdziemy więc 4.9″ ekran Super AMOLED, o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, 2.3 GHz chip (prawdopodobnie Snapdragon 800), 2 GB RAM-u, 16 GB pamięci na dane oraz slot na microSD.

W roli aparatu służy tu 8 Mpix kamera główna, a z przodu zamontowano 2.1 Mpix kamerkę do wideorozmów. Jest też LTE, NFC, port IR oraz 2600 mAh bateria. Smartfon jako systemu używa Tizena w wersji 2.2.1.

Samsung Z pewne funkcjonalności ściągnął od Galaxy S5. Podobnie jak w androidowym flagowcu Koreańczyków, znajdziemy tu czytnik linii papilarnych w przycisku Home oraz pulsomierz pod obiektywem kamery.

Samsung obiecuje, że Tizen OS cechuje się dobrą wydajnością, szybką wielozadaniowością i oferuje świetne doświadczenia, jeśli chodzi o przeglądanie stron internetowych. W kwestii UI, to sami możecie zobaczyć, że Samsung zmałpował TouchWiz.

Samsung Z w pierwszej kolejności pojawi się w Rosji (zawita tam w trzecim kwartale tego roku), a dopiero potem pojawi się w innych zakątkach świata. Cena Z nie została jeszcze ujawniona.

Aktualizacja (29.VII.2014): Samsung oficjalnie potwierdził, że debiut Samsunga Z będzie opóźniony. Koreańczycy niestety nie ujawnili, kiedy w związku z tą sytuacją smartfon wreszcie zadebiutuje. Przedstawiciele giganta zdradzili jedynie, że opóźnienie jest spowodowane koniecznością „dalszej poprawy systemu Tizen”, co możemy tłumaczyć jako „mamy za mało aplikacji na Tizen, więc nie ma sensu teraz wypuszczać Samsunga Z”.


 • qba

  ciekawe czy porzuca tizena tak jak badę?

  • Marcel Jóźwiak

   Nie wiem jak było z Badą, ale Tizen jest rozwijany przez konsorcjum, a nie jedną firmę. Ponadto, podobnie jak android, Tizen nie ma się ograniczać do telefonów. A nawet w kwestii samych telefonów, to w Tizen Association jest jeszcze kilku producentów smartfonów (Huawei, Fujitsu, pośrednio LG). Czy zagrozi Andkowi ciężko powiedzieć, ale pozycję porównywalną z WP powinien zająć.

 • wiek

  choć wygląd ekranu jak w andoidzie :), ciekawe jak z aplikacjami i dalszym rozwojem , może będzie ciekawie

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Dużo dostępnych aplikacji + niskie ceny, w ten sposób mogą coś wskórać. Ale designem to oni nie wygrają :)

 • Wiktor Zacharek

  Porażka wygląda jak LG L7 LoL

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Co do designu, mam podobne wrażenia.

   • http://www.smartfan.pl/ Paweł Manek

    Paskudztwo :)