Samsung – fabryka

Samsung zainwestuje w nową fabrykę chipów aż 14.7 miliarda $

Według informacji podawanych przez Reuters, Samsung planuje zainwestować w nową fabrykę chipów astronomiczną kwotę, wynoszącą aż 14.7 miliarda $. Inwestycja ma zostać zakończona w ciągu trzech lat. Będzie to największy wydatek w historii Samsunga, poniesiony tylko na jedną fabrykę.

Samsung - fabryka

Według planów Samsunga, fabryka zostanie zbudowana w Korei Południowej, w pobliżu miasta Pyeongtaek, znajdującego się 75 kilometrów na południe od Seulu. Tak wielka inwestycja ma przynieść aż 150,000 nowych miejsc pracy, czyli prawie równowartość 1/3 populacji całego miasta Pyeongtaek. Podobno Samsung nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, czy nowa fabryka będzie produkować układy pamięci, czy procesory (chipsety).

Tak gigantyczną inwestycję wielu ekspertów tłumaczy tym, że Samsung mógł podpisać z Apple wyjątkowo lukratywną umowę na produkcje układów nowej generacji, Apple A9. Samsung zresztą już teraz masowo produkuje chipsety w technologii 20nm. Według nieoficjalnych informacji Koreańczycy wytwarzają także 30% dostaw układu Apple A8, montowanego w iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus.

Jeśli wszystko odbędzie się z planem, firma w 2015 roku odpali także produkcję 16nm chipsetów FinFET, stworzonych oczywiście z myślą o urządzeniach mobilnych.