Android zjada jabłko

Samsung zdominował rynek smartfonów w Q4 2012

Według najnowszych statystyk firmy analitycznej Canalys, czwarty kwartał zeszłego roku należał do Samsunga i systemu Android.

Android zjada jabłko

Od października do grudnia na całym świecie dostarczono 216.5 milionów smartfonów, z czego 69% było opartych o system Android. W porównaniu do roku 2011, ilość dostarczonych smartfonów wzrosła o 37%, podczas gdy dostawy zwykłych telefonów nie zmieniły się.

Dostawy smartfonów w Q4 2012

Jeśli chodzi o Samsunga, to w czwartym kwartale 2012 roku udało mu się dostarczyć 62.9 milionów smartfonów, co stanowi 29% ogółu ze „smartfonowego tortu”. Oczywiście urządzeniami, które najbardziej wspomogły koreańskiego producenta, były Galaxy S III i Note II. Apple, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na smartfony, uplasowało się na drugim miejscu, z wynikiem 22.1%.

Zaskakująco dobrze radzą sobie także chińscy producenci, Huawei, ZTE oraz Lenovo. Ich potężny, rodzimy rynek pozwolił im zająć miejsca za Samsungiem i Apple – jednak z ogromną stratą. W „top 5” zestawienia niestety zabrakło tak znanych firm, jak HTC, Sony czy też LG.

Jeśli chodzi o mobilne systemy operacyjne w Q4 2012, to niekwestionowanym liderem jest Android (oznaczony w zestawieniu jako OHA). To właśnie twór Google był zainstalowany aż na 69.2% dostarczonych urządzeń. Na drugim miejscu, z wielką stratą plasuje się iOS (22.1%), trzeci jest BlackBerry (7.6%), a czwarty Windows Phone (5.1%).

Źródło: PhoneArena, Canalys


  • Nazir

    Jak buble bez aktualizacji odgrzewane kotlety powstają Galaxy to zdominowali rynek.

    Za rok będę się wstydził powiedzieć że mam Galaxy bo wszyscy bedą mieć galaxy 😀