Satya Nadella

Satya Nadella nowym szefem Microsoftu

Satya Nadella został oficjalnie wybrany nowym, trzecim w historii (od 1975 roku) CEO firmy Microsoft, zastępując w tej roli Steve’a Ballmera (bezpośredniego następcę Billa Gatesa). Decyzja o zmianie na pozycji CEO wchodzi w życie natychmiast, więc Nadella już objął swoje nowe stanowisko.

Satya Nadella

Satya Nadella do tej pory był odpowiedzialny za microsoftowy dział Chmury i Przedsiębiorstw. Nowy prezes ma ogromne doświadczenie techniczne. Nadella z wykształcenia jest magistrem informatyki oraz magistrem administracji biznesu – obydwa tytuły naukowe będą jak znalazł podczas zarządzania Microsoftem.

Według informacji podawanych przez The Wall Street Journal, Nadella powiedział zarządowi firmy, że w trakcie kierowania Microsoftem ma zamiar polegać na Billu Gatesie. Jeśli chodzi o Ballmera, to nadal zostanie on na stanowisku dyrektora, jednak to Nadella będzie w firmie numerem jeden.

Według analityków Nadella jest „bezpiecznym wyborem” na stanowisko CEO Microsoftu. Nowy prezes miał już okazję pokazania na co go stać w kwestii zarządzania, co wychodziło mu znakomicie. Mimo wszystko Satya Nadella stoi przed ciężkim zadaniem – sprzedaż komputerów stacjonarnych i laptopów spada, a co za tym idzie, również i komputerowy Windows nie cieszy się już takim popytem, jak kiedyś. Niestety gigant nadal nie jest w stanie wypracować sobie dobrej pozycji na rynku sprzętów mobilnych, gdzie musi konkurować z gigantami w postaci iOS’a oraz Androida.

Inwestorzy giełdowi odebrali decyzję o mianowaniu nowego prezesa z umiarkowanym optymizmem – akcje Microsoftu po jej ogłoszeniu wzrosły o pół procenta. Wszyscy oczywiście mają nadzieję, że Satya Nadella znowu uczyni z Microsoftu spółkę technologiczną numer jeden.