Sharp-ekran-736ppi

Sharp pokazał światu niesamowity wyświetlacz

Już od jakiegoś czasu producenci smartfonów z całego świata śmiało wkraczają w erę wyświetlaczy charakteryzujących się rozdzielczościami QuadHD. Wygląda więc na to, że całkiem niewiele dzieli nas od momentu, gdy rynek zaleją smartfony z niewyobrażalną ilością parametrów. Sharp wykonał już pierwszy krok prezentując ekran o ogromnym zagęszczeniu pikseli.

Sharp-ekran-736ppi

W chwili obecnej na najwyższym stopniu podium w kategorii zagęszczenia pikseli na cal znajduje się Samsung Galaxy S5 LTE-A, którego 5,1 – calowy ekran charakteryzuje się zagęszczeniem pikseli na poziomie 576ppi. W ostatnim czasie dochodziły do nas spekulacje, jakoby Sharp pracował nad ekranem o przekątnej 5,5” cechującym się rozdzielczością 4K, wykonanym w technologii IGZO. Takie zestawienie parametrów wyświetlacza w rzeczywistości dałoby kosmiczną wręcz wartość ppi na poziomie 842.

Jeszcze trochę czasu minie zanim Sharp faktycznie pokaże światu taki ekran, jednak póki co firma ta postanowiła oczarować świat czymś nieco mniej spektakularnym. Najnowszy wyświetlacz tej firmy wykonano we wspomnianej wcześniej technologii IGZO, a charakteryzuje się on przekątną równą 4,1” oraz rozdzielczością 2560 x 1600 pikseli. Co takie parametry oznaczają? Łatwo można zaobserwować, że przy takim rozmiarze samego wyświetlacza, gęstość pikseli na cal wyniesie aż 736ppi, co jest wynikiem naprawdę imponującym. Nie ma bowiem jeszcze na rynku ekranu o rozdzielczości QuadHD, którego wartość ppi była na tak wysokim poziomie.

Sharp zapowiedział, że takie ekrany wejdą do produkcji dopiero w 2016 roku, jednak przykładowe egzemplarze będą do dyspozycji producentów smartfonów już w przyszłym roku. Takie posunięcie tego producenta może zwiastować tylko, jakiej rywalizacji w dziedzinie wyświetlaczy będziemy świadkami.