SK Telecom – logo

SK Telecom jeszcze w tym roku zaprezentuje 300 Mbps LTE-A

Koreański operator sieci komórkowej, SK Telecom, przed końcem 2014 roku planuje zaprezentować swoją unowocześnioną sieć LTE-A, która będzie w stanie obsłużyć prędkości pobierania danych aż do 300 Mbps.

SK Telecom - logo

Koreańczycy są pod pewnymi względami wielkimi szczęściarzami. Nie dość, że zazwyczaj dostają lepsze niż reszta świata smartfony, to w dodatku ich operatorzy komórkowi są pionierami pod względem wprowadzania nowych, technologicznych rozwiązań. SK Telecom do końca roku planuje podwoić dostępną do tej pory prędkość LTE-A ze 150 Mbps aż do 300 Mbps. Ma to się stać dzięki technologii nazwanej 3band LTE-Advanced (trzyzakresowe LTE-Advanced). Rozwiązanie polega na zaangażowaniu aż trzech różnych pasm (20 MHz + 10 MHz + 10 MHz), co w połączeniu umożliwi wsparcie dla prędkości pobierania do 300 Mbps.

Jeszcze szybciej, bo najwcześniej w pierwszej połowie tego roku, SK Telecom wprowadzi LTE-A o prędkości 225 Mbps. Ma to być uzyskane dzięki połączeniu 20 MHz pasma w zakresie 1.8 GHz oraz 10 MHz pasma w zakresie 800 MHz.

Kiedy tak szybkie przepustowości zostaną wprowadzone w Polsce? Wątpię, aby w tej chwili w ogóle były takie plany. Szczerze mówiąc sam posiadam smartfon z obsługą LTE-A i nadal jego niemiłosiernym problemem jest zbyt duża prądożerność. Wystarczy, że wyłączę w nim LTE – a akumulator potrafi wytrzymać co najmniej dwa razy dłużej. 300 Mbps przyda się według mnie bardziej jako internet dostarczany np. poprzez modemy do laptopów. Zresztą po co nam aż tak ogromna przepustowość, skoro większość polskich operatorów oferuje wręcz śmieszne pakiety internetowe, które przy 300 Mbps wyczerpałyby się w kilka lub kilkanaście sekund.