Samsung Galaxy Mega 6.3

Smartblety Samsung Galaxy Mega 6.3 i Galaxy Mega 5.8 oficjalnie zadebiutowały

Samsung odsłonił kurtynę i nareszcie zaprezentował swoje nowe smartblety, które dołączą do dotychczas samotnej serii Note. Poznajcie androidowe giganty, modele Galaxy Mega 6.3 i Galaxy Mega 5.8.

Samsung Galaxy Mega 6.3

Samsung Galaxy Mega 6.3

Zacznę może od większego modelu, czyli Galaxy Mega 6.3.  Na początek powiem tylko, że osobiście nie wyobrażam sobie, jak mógłbym używać 6.3-calowego urządzenia w roli telefonu. Z drugiej jednak strony, znam osoby, które jako smartfonu używają 7-calowego tabletu, ale to raczej odosobnione przypadki skrajnych geeków.

Jak wygląda specyfikacja modelu Mega 6.3? Jak sama nazwa wskazuje, wielkość ekranu w smartblecie, wynosi 6.3-cala. Wyświetlacz został oparty o technologię LCD, a jego rozdzielczość to „zaledwie” HD. Wewnątrz znajdziemy dwurdzeniowy chipset Exynos 5250 z rdzeniami Cortex-A15 o taktowaniu 1.7 GHz i 1.5 GB pamięci RAM. System stanowi tu najnowsza odsłona Androida, 4.2 Jelly Bean.

Amatorzy robienia zdjęć będą co prawda zadowoleni, ale nie tak, jak z np. możliwości Galaxy S4 (który ma 13 MP kamerę). W Mega 6.3 znajdziemy 8 MP aparat z lampą LED oraz 1.9 MP kamerę przednią. Od strony łączności, jest tu LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, NFC oraz port podczerwieni IR (czyli podobnie, jak S4, będzie można używać tej „patelni” jako pilota do np. telewizora).

Jeśli chodzi o funkcjonalności Mega 6.3, to trzeba wspomnieć, że ma on praktycznie wszystko to, co Galaxy Note II i S4 (nie licząc rysika S Pen). Jest tu Air View (możliwość obsługi ekranu, bez konieczności jego dotykania), Multi-Window (kilka okienek na jednym ekranie) oraz oczywiście ukochana i zarazem znienawidzona przez wiele osób, nakładka TouchWiz.

Co z pamięcią użytkownika? Jest jej tu 8 lub 16 GB (w zależności od wersji), którą można rozszerzyć kartą microSD. Ten 6.3-calowy gigant mierzy 167.6 x 88 x 8.0 mm i waży 199 gramy. Niektórych może zmartwić fakt, że w tym smartblecie jest tylko o 100 mAh większe ogniwo (3,200 mAh), niż w Note II (3,100 mAh). Sądzę jednak, że ze względu na gorszą rozdzielczość ekranu i mniej rdzeni, urządzenie na jednym ładowaniu „pociągnie” równie długo, co NII.

Samsung Galaxy Mega 5.8

Samsung Galaxy Mega 5.8

Drugi ze smartbletów, Galaxy Mega 5.8, jest nieco mniejszy, gdyż wielkość jego ekranu wynosi „zaledwie” 5.8-cala. Podobnie, jak w poprzednim modelu, mamy tu ekran LCD, niestety o sporo mniejszej rozdzielczości qHD (540 x 960 pikseli). Chipset wewnątrz obudowy jest taktowany mniejszą częstotliwością, wynoszącą 1.4 GHz. Do dyspozycji jest także łączność LTE, Wi-Fi 802.11ac oraz NFC i IR. Pamięć, to 1.5 GB RAM i 8 GB flash (z możliwością rozszerzenia kartą microSD).

Do dyspozycji potencjalnego użytkownika, jest tu 8 MP kamera z fleszem LED, 1.9 MP kamerka do przeprowadzania wideokonferencji a całość zasila akumulator, o pojemności 2,600 mAh. W sklepach ma być dostępna także wersja Mega 5.8, zaopatrzona w obsługę dual SIM. Co z gabarytami wersji 5.8? Wynoszą one 162.6 x 82.4 x 9.0 mm, a jego waga to 182 gramy. System w 5.8 to tak, jak w przypadku poprzednika – Android 4.2 Jelly Bean.

Niestety, nie wiadomo, ile koreański producent zażyczy sobie za te smartblety i kiedy dokładnie zawitają do sklepów. Jeśli coś na ten temat się pojawi w sieci, na pewno Was o tym poinformuję.

Aktualizacja: Samsung Galaxy Mega 6.3 trafił już do przedsprzedaży w Niemczech. Urządzenie wyceniono tam na „zaledwie” 699 euro, czyli około 2905 zł. Pierwsze dostawy smartbletu, mają pojawić się już w maju. Jeśli chodzi o mniejszą wersję produktu Koreańczyków, Galaxy Mega 5.8, to ma ona trafić do europejskiej sprzedaży w tym samym terminie, co Mega 6.3.

Źródło: GSMArena