Samsung Galaxy S5 – koncept

Smartfon Samsunga z ekranem 2560×1440 zostanie pokazany na MWC 2014?

Nie od dzisiaj po sieci krążą plotki, że Samsung na przyszły rok zaplanował debiut swojego pierwszego smartfona, wyposażonego w ekran QHD 2560 x 1440 pikseli. Według koreańskiego portalu ZDNet Korea, premiera tego urządzenia nastąpi już w lutym, na targach Mobile World Congress 2014 w Barcelonie.

Samsung Galaxy S5 - koncept

Samsung Galaxy S5 – koncept

Oczywiście pierwszym, co przychodzi na myśl kiedy nam ktoś mówi o smartfonie z ekranem QHD, jest kolejna generacja flagowca Samsunga, czyli Galaxy S5. Możemy być raczej pewni, że na MWC nie zobaczymy Galaxy Note 4, jednak Galaxy S5 jest już trochę bardziej prawdopodobny.

Jeśli nie pamiętacie to przypomnę wam, że jakiś czas temu w benchmarku GFXBench pojawił się nieznany smartfon Samsunga, z ekranem o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Jeśli wierzyć danym zgromadzonym przez benchmark, sprzęt był wyposażony w 2.5 GHz procesor oraz system Android 4.4. Wszystko wskazuje więc na to, że przyszły rok rozpocznie kolejny przełom w rozwoju smartfonów i powszechne staną się urządzenia, wyposażane w ekrany QHD o zagęszczeniu pikseli przekraczającym 500 ppi.

Tak wielki postęp stwarza jednak wielki problem i rodzi pytanie – czy w ślad za rozwojem ekranów i chipsetów udoskonalone zostaną też baterie? Nie da się ukryć, że to akumulatory mogą w tej chwili stanowić największą blokadę w dalszej ewolucji smartfonów. Po co nam smartfon z matrycą QHD, skoro jego bateria na jednym ładowaniu nie wytrzyma dłużej niż jeden dzień? Czy przyszły rok zmusi nas do noszenia w kieszeni zapasowego, pojemniejszego ogniwa, którym w razie potrzeby doładujemy nasz mocarny smartfon?