Sony Xperia – przenoszenie na microSD

Smartfony Sony Xperia mogą teraz przenosić aplikacje na kartę microSD

Sony już rozpoczęło wypuszczanie Androida 4.4.2 KitKat dla niektórych swoich smartfonów. Aktualizację dostał m.in. średniak Xperia T2 Ultra. Nowy firmware niesie jednak ze sobą nie tylko nowego Androida, ale także wiele zmian podyktowanych przez Sony. Jedną z nich jest upragniona przez wszystkich posiadaczy smartfonów Xperia opcja przenoszenia aplikacji na kartę microSD.

Sony Xperia - przenoszenie na microSD

Jeśli zaktualizowaliście już swoją Xperię do KitKat i wejdziecie w menu ustawień, a potem w aplikacje – zobaczycie tam nową opcję, pozwalającą na przenoszenie programów na kartę microSD. Jest tu też nowa kolumna, pokazująca wszystkie te appki, które są zainstalowane właśnie na karcie pamięci.

Według doniesień, nowej funkcjonalności nie dostali posiadacze topowych smartfonów, jak np. Xperia Z, gdzie pamięci wewnętrznej jest dużo. Możliwość przenoszenia aplikacji na kartę microSD jest jednak zbawienna dla właścicieli urządzeń ze średniej i niskiej półki cenowej. W tej chwili Sony przygotowuje KitKat dla modeli Xperia M oraz Xperia E1.

Chyba najbardziej na brak możliwości przenoszenia aplikacji na kartę pamięci narzekali posiadacze Xperii M. Ten smartfon z bardzo mocnym chipsetem, został wyposażony tylko w… 4 GB pamięci wewnętrznej. Z tej pojemności połowę zajmował OS, więc użytkownik na wykorzystanie miał zaledwie 2 GB. W dzisiejszych czasach, kiedy jedna gra potrafi zajmować 2 GB i więcej, taka ilość była po prostu śmieszna. Mam nadzieję, że ten smartfon wraz z Androidem 4.4 KitKat otrzyma możliwość przenoszenia programów na kartę microSD. W ciemno mogę też obstawiać, że po tym fakcie jego ceny lekko wzrosną.


 • Janek

  Wczoraj dostałem odpowiedź z Sony Contact Center na moje wydawałoby się proste pytanie dotyczące Xperia M
  „Czy to prawda że nie można przenosić aplikacji na kartę SD i czy planowana jest modyfikacja
  oprogramowania w tym zakresie – jeśli tak to kiedy”
  że, cytuję:
  „(…)telefon Sony Xperia™ M z wersją systemu Google Android™
  4.4 posiada różne rodzaje pamięci dla zdjęć, aplikacji i
  innych plików (…)”
  a następnie w całej litanii bzdetnych wypocin jeszcze zdanie, że cytuję
  „(…)Większość aplikacji może odczytywać dane z karty pamięci, ale tylko
  niektóre mogą zapisywać na niej pliki. Można na przykład ustawić
  aplikację aparatu tak, aby zapisywała zdjęcia bezpośrednio na
  karcie pamięci(…)”.
  Czy ktoś może mi powiedzieć jak to jest z tą Xperią M i tym przenoszeniem aplikacji (a nie zdjęć, filmów, muzyki itp) na kartę SD?