ARM Cortex-A15

Sony: pierwsze czterordzeniowe urządzenia za co najmniej rok

Product Marketing Manager firmy Sony, Stephen Sneeden zdradził, że nie ma co liczyć na czterordzeniowe tablety i smartfony w tym roku.

arm Cortex a15

Chyba wszyscy się już przyzwyczailiśmy, że chociaż Sony (czy też dawniej Sony Ericsson) robi świetne smartfony – to specyfikacją odstają one od urządzeń innych producentów. Chodzi oczywiście głównie o chipsety, montowane w smartfonach i tabletach. Rok temu, kiedy na MWC 2011 pojawiały się pierwsze, dwurdzeniowe smartfony i tablety – Sony Ericsson prezentował zaledwie jednordzeniowe produkty. Analogiczna sytuacja ma miejsce na tegorocznym MWC, gdzie HTC, Huawei, LG, ZTE, czy choćby Toshiba – pokazują urządzenia z quad-core, natomiast Sony pod tym względem został w roku ubiegłym.

Niestety, sytuacja ta nie ulegnie zmianie przez co najmniej najbliższy rok. Wspomniany wcześniej Stephen Sneeden stwierdził podczas wywiadu, że Sony nie ma zamiaru „pchać się w czterordzeniowy wyścig”. Według niego, współczesne urządzenia mobilne nie potrzebują jeszcze aż tak ogromnej wydajności. Oczywiście Sneeden ma rację, gdyż nie wiadomo tak naprawdę, czy system Android i jakieś gry wykorzystają w najbliższym czasie cztery rdzenie, a słuchawki dwurdzeniowe są w zupełności wystarczające. Z drugiej jednak strony, oferta Sony przez brak urządzeń z czterema rdzeniami, jest nieco niekompletna i bardziej uboga, niż konkurencji. Osobiście, jeśli mam do wyboru zakup smartfona z czterema rdzeniami, a takiego z dwoma – to oczywiście wybiorę urządzenie szybsze. Powód tego jest prosty – lubię kupować „na zapas” i myślę, że nawet jeśli tej potężnej mocny nie wykorzystam natychmiast – to może się ona przydać za np. dwa lata (bo tyle zazwyczaj użytkuję smartfony).

Jakie są więc cele Sony, jeśli chodzi o smartfony i tablety? Firma ma zamiar skupić się na urządzeniach dwurdzeniowych, bazujących na procesorach ARM Cortex A15. Tego typu procesory możemy zobaczyć m.in. w chipsetach Qualcomm MSM8960, oraz TI OMAP5, w które to najprawdopodobniej będą wyposażane przyszłe smartfony i tablety Sony.

Źródło: CNET Asia, BGR