Sony Mobile Communications – Logo

Sony podało wyniki finansowe za 2012 rok fiskalny – firma nareszcie wyszła na plus

Sony opublikowało swoje najnowsze wyniki finansowe i wygląda na to, że udziałowcy tego japońskiego giganta, mogą nareszcie odetchnąć z ulgą. W całym zeszłym roku fiskalnym Sony przyniosło 458 milionów $ zysku, jest to pierwszy, zyskowny rok od 2008.

Sony Mobile Communications - Logo

Niestety, jeśli myślicie, że firma zdobyła pieniądze tylko dzięki sprzedaży swoich produktów, to muszę Was rozczarować. Według raportu finansowego, jednym z głównych źródeł kasy, była sprzedaż kluczowych aktywów, jak np. budynek siedziby głównej w Nowym Jorku. Sony korzystało także z przeceny japońskiej waluty, gdyż osoby spoza Japonii mogły przez to taniej kupić produkty producenta.

Sony - finanse za 2012 rok

Całe szczęście, dużą poprawę odnotowuje także jeden z najważniejszych departamentów tej firmy, zajmujący się sprzętem mobilnym i komunikacyjnym. Zanotował on (w porównaniu z rokiem 2011) duży, 102% wzrost zysku (do 13.3 miliona $). Co ważne, zysk został wypracowany nawet po tym, jak departament musiał wyłożyć 1.03 miliarda $, na wykup udziałów kontrolnych w Sony Mobile od Ericssona.

Sony - finanse za 2012 rok

Produkcja sprzętu, to jak pewnie dobrze wiecie, nie jedyne źródło dochodu Sony. Najbardziej dochodowe okazało się Sony Pictures, znane z produkcji i dystrybuowania filmów oraz programów telewizyjnych. Zysk operacyjny tego departamentu, wyniósł aż 509 milionów $, natomiast sprzedaż i przychody operacyjne osiągnęły sumę 7.79 miliarda $.

Sony szacuje, że w roku fiskalnym 2013 (który kończy się 31 marca 2014), firma nie odnotuje już wzrostu zysku operacyjnego. Japończycy twierdzą jednak, że zwiększy się za to sprzedaż ich muzyki, filmów oraz usług finansowych, co zapewni stabilizację zysków. Gigant spodziewa się także, że wzrośnie sprzedaż smartfonów, do 42 milionów sztuk.

Czy Sony osiągnie swoje cele? Wiele na to wskazuje, zresztą – nie są one zbyt ambitne (a już na pewno nie są przeszacowane). Jestem jednak pewien, że jeśli chodzi o branżę smartfonów, to Sony obrało dobrą ścieżkę, która może i nie przyczyni się do rewolucyjnych zmian, ale zapewni stabilizację i sukcesywny wzrost.

Źródło: Sony