Sony – LOGO

Sony w poprzednim kwartale sprzedało 10.7 miliona smartfonów

Sony dołączyło do grona firm, które zaprezentowały swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał 2013 roku. Rezultaty, jakie Sony osiągnęło w Q4 2013 są całkiem niezłe. Uwagę zwraca przede wszystkim rosnąca sprzedaż smartfonów tego producenta.

Sony Mobile Communications - Logo

Tym co cieszy jest fakt, że w czwartym kwartale 2013 roku Sony udało się sprzedać 10.7 miliona smartfonów z serii Xperia, czyli o 700 tysięcy więcej niż w kwartał wcześniej. Wzrosła także średnia cena smartfonów sprzedawanych przez Japończyków (głównie ze względu na korzystne kursy walut), co przełożyło się na wzrost poziomu sprzedaży o 44.8%, do 4.4 miliarda $.

Tym, co ciągnęło wyniki Sony w dół, była sprzedaż komputerów PC. W związku z tym Sony podjęło decyzję, że zamierza sprzedać dział zajmujący się komputerami. Laptopy z serii Vaio wychodzące z fabryk Sony odejdą więc do lamusa.

Sony obcięło także prognozy dotyczące sprzedaży smartfonów w 2014 roku z 42 milionów do 40 milionów sztuk. W pierwszych trzech miesiącach 2014 roku firma chce sprzedać mniej niż 10 milionów tych urządzeń, obcięcie prognozy na cały rok wydaje się więc być jak najbardziej na miejscu.

Pomijając działy komputerów PC i urządzeń mobilnych, Sony radzi sobie bardzo dobrze w dziedzinie konsol i gier. Dzięki premierze konsoli PlayStation 4 departament Game uzyskał 4.2 miliarda $ przychodu, co dało zysk operacyjny w wysokości 172 milionów $.

Dobrze radzi sobie też dział telewizorów LCD. Dzięki zredukowaniu kosztów udało się tu wypracować przychód o 24.8% większy, który wyniósł 3.85 miliarda $ i dał 61 milionów $ zysku netto.

Skonsolidowany przychód Sony (wliczając w to bardzo silny dział firmy, świadczący usługi finansowe) wyniósł prawie 30 miliardów $ (rok do roku daje to wzrost o 23.9%), co przełożyło się na solidny zysk netto, wynoszący 860 milionów $.