Sony Xperia Z

Sony prezentuje swoje 5-calowe flagowce: Xperię Z i Xperię ZL

Na te dwa smartfony czekali chyba wszyscy wielbiciele marki Sony. Japoński producent na targach CES 2013 zaprezentował dwie słuchawki, które śmiało mogą konkurować z najmocniejszymi urządzeniami na rynku.

Sony Xperia Z

Sony Xperia Z

Sony Xperia Z

Xperia Z działa w oparciu o najnowszy chip Snapdragon S4 Pro z czterordzeniowym procesorem Krait, o taktowaniu 1.5 GHz, grafiką Adreno 320 oraz 2 GB RAM. Smartfon ma także 5-calowy, podświetlany diodami LED ekran LCD 1080p, wspomagany silnikiem Mobile Bravia 2, 13 MP kamerę Exmor RS (nagrywającą filmy Full HD z HDR).

Xperia Z będzie się także skutecznie opierać złym warunkom otoczenia, gdyż producent zaopatrzył ją w certyfikat IP57, świadczący o jej kurzo- i wodoodporności. Całość zasila 2,330 mAh bateria, której niestety nie da się wymienić.

Jeśli chodzi o łączność, mamy tu LTE, HSPA+, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC oraz radio FM. Całe szczęście, Sony nie zapomniało o tak przydatnym gadżecie, jak slot na karty microSD – więc miejsca na filmy i muzykę nie zabraknie. Urządzenie działa w oparciu o system Android 4.1 Jelly Bean, który (jak obiecuje Sony), zostanie zaktualizowany do wersji 4.2.

Kiedy Xperia Z trafi do sklepów? Według producenta, nastąpi to w marcu, cena póki co nie została ujawniona.

Sony Xperia ZL

Model Xperia ZL jest w zasadzie bardzo podobna, do Xperii Z. Urządzenie od poprzedniego smartfona różni się nieznacznie designem oraz brakiem certyfikatu IP57.

Co ciekawe, kamera do rozmów wideo w modelu Xperia ZL została umieszczona w prawym, dolnym rogu przedniego panelu. Jeśli mówię już o różnicach, to wspomnę jeszcze, że ZL jest nieco mniejszy i lżejszy od Z – ale jego grubość jest za to większa.

Reszta parametrów z grubsza wygląda tak samo. Mamy tu 5-calowy ekran 1080p, chipset Snapdragon S4 Pro, 13 MP kamerę, Android 4.1 itd. Xperia ZL całe szczęście także ma slot na karty microSD.

Sony potwierdziło, że ZL, tak jak i Z – do sklepów trafi w marcu. Cena tej słuchawki także nie jest jeszcze znana.

Poniżej dla osób zainteresowanych umieszczam anglojęzyczny „hands-on” obydwu smartfonów.

Aktualizacja: Już wiemy jaka jest cena smartfona Sony Xperia Z, który trafił do oferty przedsprzedażowej w Wielkiej Brytanii (sklep Clove). Urządzenie (wraz z podatkiem VAT) zostało wycenione na 528 funtów, czyli około 2705 zł. Według sklepu pierwszej dostawy można się spodziewać na początku marca.

Źródło: GSMArena, PhoneArena