Sony Mobile Communications – Logo

Sony w przyszłym roku może zaprezentować tanie smartfony oparte o chipset MediaTek

Sony rozpoczęło testy układu firmy MediaTek. Czyżby japoński producent w przyszłym roku miał wypuścić tanie, czterordzeniowe smartfony, oparte właśnie o ten chipset?

Sony Mobile Communications - Logo

MediaTek to producent chipsetów, który swoje układy wytwarza z przeznaczeniem dla bardzo tanich smartfonów i tabletów, opartych o Android. Z tego typu chipów korzystają głównie chińscy producenci, tworzący sprzęty na zamówienie dla różnego rodzaju zagranicznych importerów. Giganci, jak Samsung, HTC, Nokia, czy też Sony – korzystają raczej z układów takich firm, jak Qualcomm, nVidia lub ST Ericsson. Okazuje się jednak, że Sony chce wyłamać się z tego kanonu, i produkować także urządzenia oparte o chipsety MediaTek.

Jak informuje firma MediaTek, Sony Mobile zamówiło próbki czterordzeniowego układu MT6589. Japoński producent prawdopodobnie chce przetestować, czy chip nadaje się do jego produktów, czy też nie. Jak wygląda jego specyfikacja?

MediaTek MT6589 jest produkowany w 28 nm procesie technologicznym. „Scalaczek” ma na pokładzie rdzenie Cortex-A7, taktowane maksymalną częstotliwością1.2 GHz, wspierane pamięcią RAM LPDDR2 oraz grafiką PowerVR SGX544. Przetwornik kamery, jaki maksymalnie „uciągnie” chipset, to 13 MP (nagrywanie 1080p nie powinno stanowić żadnego problemu).

Nie wiem jak Was, ale mnie ciekawi, czy Sony faktycznie zamierza wdrażać tego typu, budżetowe chipy. Na pewno pozwoli to firmie konkurować na jeszcze niższym szczeblu cenowym. Swoją drogą MediaTek rozwija się coraz prężniej. W bieżącym roku producent dostarczył już 110 milionów chipsetów, a planowane dostawy w 2013 roku mają wynieść aż 200 milionów.

Źródło: MediaTek