Sony Xperia M2 Aqua

Sony w okresie od kwietnia 2014 do marca 2015 straci na smartfonach 1.2 miliarda $

Sony wczoraj opublikowało swoje prognozy finansowe na rok fiskalny, kończący się 31 marca 2015 roku (okres od 1 kwietnia 2014 do 31 marca 2015). Japoński gigant twierdzi, że z powodu „utraty wartości” w dziale smartfonów firma poniesie stratę w wysokości 1.2 miliarda $ (180 miliardów jenów).

Sony Xperia M2 Aqua

Według Sony tak ogromna, przewidywana strata wcale nie jest spowodowana segmentem high-end, a kulejącą sprzedażą smartfonów ze średniej półki cenowej. Problem dla Sony stanowi rosnąca konkurencja ze strony chińskich producentów oraz niemożność spenetrowania rynku amerykańskiego.

Co gorsza, Japończycy przestali już szukać drogi do dalszych wzrostów, tylko chcą minimalizować ryzyko. Jaki będzie tego efekt? Sony już poinformowało, że zredukuje swoją obecność w segmencie urządzeń średniobudżetowych i zmieni swoją strategię w niektórych zakątkach świata. Firma chce także zwolnić aż 1,000 pracowników w dziale mobilnym.

Czy Sony chce całkowicie opuścić rynek smartfonów? Zdecydowanie nie – firma planuje skupić się na urządzeniach high-end dla „elitarnych klientów”. Gigant planuje też rozwój innych sprzętów mobilnych, np. inteligentnych zegarków.

Co z tego wyjdzie? Nie wiadomo ale pewne jest jedno – w sklepach zobaczymy mniej mobilnych urządzeń. Można nad tym jedynie ubolewać, ponieważ po pierwsze zmniejszy się konkurencja, a po drugie Sony dopiero co zaczęło rozkręcać się wśród „średniaków”. Taki smartfon, jak np. Xperia M2 – jest bardzo udanym sprzętem, który być może nigdy nie doczeka się swojego następcy.