Sony-WhiteMagic-LCD-0

Sony WhiteMagic – nowe, jaśniejsze ekrany LCD

Co zrobić, aby ekran był jaśniejszy, lepiej widoczny w bezpośrednim świetle słonecznym – a przy tym nie „zjadał” więcej energii? Sony najwyraźniej znalazło rozwiązanie tego problemu.

Sony WhiteMagic

Klasyczny ekran LCD składa się z wielu grup pikseli. Każda z grup składa się z trzech pikseli – czerwonego, zielonego i niebieskiego (RGB). Sony wpadło na pomysł, aby do tej grupy trzech pikseli – dołożyć jeszcze czwarty piksel w kolorze białym (RGBW). Ten zabieg czyni ekran zdecydowanie jaśniejszym – według Sony aż dwukrotnie, co szczególnie polepsza jego widoczność w świetle dziennym. Rozjaśnienie ekranu – umożliwia zmniejszenie jego podświetlenia, co podobno daje oszczędność energii rzędu 50%.

Co ciekawe – nowe ekrany Sony nie będą pogarszać obrazu, a to dzięki zastosowaniu unikatowych algorytmów przetwarzania sygnału. Technologia Sony WhiteMagic będzie póki co wykorzystywana przy produkcji niewielkich, bo 3-calowych ekranów LCD o rozdzielczości VGA. Możemy się ich więc raczej spodziewać w mniejszych urządzeniach, np. low-endowych smartfonach.

Źródło: Sony