Sony Xperia E

Sony wypuściło eksperymentalny ROM z Firefox OS dla Xperii E

Czy to możliwe, aby Sony Xperia E działała pod kontrolą systemu Firefox OS? Okazuje się, że tak – i to dzięki japońskiemu producentowi smartfona.

Sony Xperia E

Sony postanowiło poeksperymentować ze swoim androidowym smartfonem i wypuściło dla tego urządzenia mobilny system Firefox OS, stworzony przez firmę Mozilla. Jaki cel przyświecał Sony? Producent przede wszystkim chciał dać szansę swoim deweloperom, aby mogli zaznajomić się z nową platformą programistyczną.

Dlaczego japoński producent do eksperymentu wybrał akurat Xperię E, która przecież nie dysponuje zbyt dobrą specyfikacją? Odpowiedź jest prosta – Firefox OS to system, który jest (póki co) tworzony specjalnie dla budżetowych smartfonów. Xperia E ma prawie takie same parametry, co ZTE Open i Alcatel OT Fire – czyli pierwsze smartfony z Firefox OS, które zostały zaprezentowane na trwających ciągle targach MWC w Barcelonie.

Wracając do samego ROMu, to niestety nie jest on stworzony do codziennego użytku. Nie działa wiele rzeczy, jak np. łączność Wi-Fi, oprogramowanie nie przeszło także certyfikacji, mogą występować problemy z panelem dotykowym, czytnikiem kart microSD itp. Jestem jednak pewien, że z tego oprogramowania użytek zrobią domorośli programiści, którzy chociaż spróbują stworzyć z niego pełnowartościowy firmware, którego można normalnie i na co dzień używać.

Gdyby ktoś chciał spróbować, jak działa Firefox OS na jego smartfonie, wszystkie niezbędne pliki i instrukcję instalacji – znajdzie na deweloperskim blogu Sony Mobile. Działanie systemu Mozilli na Xperii E, możecie zobaczyć na poniższym filmie wideo.

Źródło: GSMArena