Sony Xperia E1

Sony Xperia E1 – budżetowy smartfon w obudowie premium

Sony po obstawieniu segmentu sprzętów high-endowych (modelami Xperia Z1 oraz Xperia Z1 Compact), postanowiło zejść nieco z tonu i pokazać coś mniej ekskluzywnego. Japoński producent pokazał dzisiaj budżetowy smartfon Xperia E1, który przeciętną specyfikację nadrabia świetną obudową.

Sony Xperia E1

Zacznijmy więc może od najlepszej cenchy Xperii E1, czyli jej obudowy. Jak sami możecie zobaczyć, Xperia E1 wygląda zupełnie jak Xperia Z1 Compact. Według producenta sprzęt oferuje naprawdę solidną budowę. Niestety Sony nie zdradza, z jakich materiałów zbudowano E1, możemy jednak przypuszczać, że podobnie jak w Z1 Compact – mamy tu połączenie dobrego jakościowo szkła oraz metalu.

Niestety zastosowanie obudowy premium w sprzęcie budżetowym musiało gdzieś odcisnąć swoje piętno. Specyfikacja Xperii E1 nie budzi więc zachwytu. Mamy tu 4″ ekran WVGA (480 x 800 pikseli, 244 ppi), 512 MB RAM, dwurdzeniowy procek o taktowaniu 1.2 GHz oraz 4 GB pamięci wewnętrznej. Całość działa w oparciu o Android, niestety nie wiadomo, czy będzie to KitKat, czy Jelly Bean. Nie wiemy również, czy marne 4 GB pamięci użytkownika da się rozszerzyć kartą microSD (zakładam jednak, że producent to umożliwi).

Sony chwali się, że Xperia E1 będzie w stanie wydawać z siebie dźwięki o natężeniu aż… 100 dB. To bardzo głośno, więc osoby, które mają problem z usłyszeniem swojego dzwonka powinny być z E1 zadowolone. W sklepach będą dostępne dwie wersje urządzenia: z obsługą dual SIM (Xperia E1 Dual) i single SIM. Warianty kolorystyczne, jakie będzie można kupić to: biały, czarny oraz purpurowy. Niestety Sony nie poinformowało, kiedy Xperia E1 trafi do sklepów i jaka będzie jej cena.

Aktualizacja: Wiadomo już, że sugerowana, europejska cena Xperii E1 wyniesie od 129€ do 149€ (540-625 zł). Model Xperia E1 Dual (wyposażony w dual SIM) zapewne będzie kosztować nieco więcej.

Aktualizacja (28.I.2014): Smartfon pojawił się już nawet w ofercie jednego z polskich sklepów. Wersję z dual SIM wyceniono tam na 599 zł, natomiast za wariant z single SIM trzeba zapłacić 599 zł.