Sony Xperia Z – HDR

Sony Xperia Z i wideo HDR – jak to działa?

Sony na targach CES 2013 zaprezentowało androidowy smartfon Xperia Z, który ma funkcję nagrywania wideo HDR. Jaka jest zasada działania tej funkcji i co ona daje zwykłemu użytkownikowi?

Sony Xperia Z - HDR

HDR, czyli High Dynamic Range (po polsku Duży Zakres Dynamiczny) – to technika przechwytywania obrazów (zarówno fotografii, jak i filmów), charakteryzujących się dużą rozpiętością tonalną. Tłumacząc to na „chłopski rozum” można powiedzieć, że kamera aparatu wykonuje serię zdjęć o różnych stopniach ekspozycji (naświetlenia), po czym przechwycone obrazy są składane w jeden, HDR. Technika ta przydaje się szczególnie w tych momentach, kiedy chcemy uchwycić scenę bardzo kontrastową, np. ciemne morze na tle jasnego, błękitnego nieba. W takim przypadku robiąc zwykłe zdjęcie – albo uchwycimy niebo (ale morze będzie ciemne), albo prześwietlimy błękit nieba, ale za to ukażemy piękną wodę. Z pomocą przychodzi oczywiście technika HDR, która pozwala zaprezentować zarówno błękit nieba, jak i toń morza – i to bez prześwietlania lub niedoświetlania któregoś z elementów.

HDR nie jest w smartfonach żadną nowością. Wiele dzisiejszych słuchawek ma funkcję robienia zdjęć HDR, jednak Sony poszło o krok dalej i jako pierwsze zastosowało w swoim telefonie kręcenie filmów w tym trybie. Zasada działania podczas nagrywania filmu HDR wygląda podobnie, jak w przypadku robienia zdjęć. Efektem tej techniki są dobrze naświetlone i wyraźne filmy. Poniżej umieszczam całą kompilację nagrań wideo HDR wykonanych Xperią Z, dzięki którym sami możecie ocenić, czy funkcja jest przydatna, czy też nie.

Źródło: Engadget, PhoneArena