Sony Xperia Z

Sony Xperia Z dodana do AOSP

Podobnie, jak to było w przypadku Xperii S, tak i teraz Sony dodało Xperię Z do Android Open Source Project (AOSP). Po co to wszystko i jakie korzyści może z tego odnieść zwykły użytkownik?

Sony Xperia Z

Dodawanie źródeł do AOSP ma tak naprawdę tylko jeden cel: wesprzeć środowisko programistyczne i stymulować je do dalszego rozwoju platformy Android na Xperię Z. W skrócie, mogą je teraz pobierać wszyscy programiści i tworzyć zupełnie nowe oprogramowanie dla tego smartfona. Niestety, ze względu na pewne ograniczenia sprzętowe, Sony nie mogło umieścić kodu bezpośrednio w bazie AOSP, więc trafił on do Sony GitHub (link w źródle tekstu).

Kod, który wrzuciło Sony, składa się z Android 4.2 Jelly Bean dla Xperii Z. Z informacji podawanych w internecie i poniższego filmu (na którym możecie obejrzeć firmware w akcji) wynika, że oprogramowanie jest praktycznie w pełni funkcjonalne. Działa m.in. obsługa kart microSD, Wi-Fi, Bluetooth, GPS oraz LED i wszystkie sensory. Kamerka również nie sprawia żadnych problemów, ale Sony jeszcze nie udostępniło publicznie plików niezbędnych do jej działania. Zresztą, zobaczcie sami.

Co dalej? Sony obiecuje, że zastąpi niektóre pliki binarne oryginalnym kodem źródłowym i udostępni także repozytorium plików, niezbędnych do działania NFC. Moim zdaniem nie będzie trzeba zbyt długo czekać, aż domorośli programiści pościągają źródła i zaczną tworzyć nieoficjalne ROMy dla Xperii Z, które będą działać jeszcze lepiej, niż oryginalne. Swoją drogą, dobrze wiedzieć, że Sony wspiera tego typu przedsięwzięcia. Według mnie nie ma nic lepszego, niż programowa wolność, pozwalająca na dowolne modyfikacje softu i dopasowywanie go do własnych potrzeb.

Źródło: GitHub, SonyMobileDeveloper