Sony Xperia Z1, Nokia 808 PV i HTC One mini

Sony Xperia Z1 vs Nokia 808 PureView vs HTC One mini – kolejny pojedynek na aparaty

Przedwczoraj prezentowałem Wam pojedynek na aparaty pomiędzy Xperią Z1 a Nokią Lumią 1020. Tym razem możecie zobaczyć coś, co wydaje mi się jeszcze ciekawsze, a mianowicie jak wypada aparat Xperii Z1 w porównaniu z Nokią 808 PureView i HTC One mini.

Sony Xperia Z1, Nokia 808 PV i HTC One mini

Xperia Z1 za niecały tydzień pojawi się w polskich sklepach. Do tego czasu wiele osób będzie zapewne chciało wiedzieć, czy smartfon faktycznie robi aż tak świetnie zdjęcia jak zapowiada producent. Analizując specyfikacje kamer trzech, porównywanych ze sobą smartfonów dowiadujemy się, że Xperia Z1 posiada 20.7MP aparat z sensorem o wielkości 1/2.3″, Nokia 808 PureView, czyli zawodnik wagi superciężkiej ma 41MP czujnik o wielkości aż 1/1.2″. Ostatni z pretendentów do „zwycięskiego pasa” to HTC One mini, dysponujący 4MP kamerką z czujnikiem o wielkości 1/3″. One mini ma jednak pewien atut, bo pojedyncze piksele z których składa się jego czujnik są dużo większe, niż w pozostałych urządzeniach. One mini ma w zasadzie taki sam aparat co jego większy brat One, jednak „wykastrowany” z optycznej stabilizacji obrazu.

Niestety na wstępie muszę Was ostrzec, że wietnamska strona, która opublikowała porównanie – nie umieściła fotografii w pełnej rozdzielczości, więc wyniki mogą być trudne do odczytania.

Pierwsze trzy fotografie, które możecie oglądać poniżej dobrze ukazują przewagę 808 PureView. Duży sensor pozwala na zachowanie efektu boke (rozmycia tła). Poza boke wszystkie trzy zdjęcia wyglądają według mnie równie dobrze.

Jeśli chodzi o drugi zestaw zdjęć, to widać na nim, że wszystkie trzy smartfony przechwytują naprawdę świetne fotografie. Niestety w przypadku HTC One mini widać tu efekt zbyt mocnego wyostrzania fotografii przez algorytmy urządzenia. Jest to szczególnie widoczne na krawędziach sfotografowanego smartfona w miejscach, gdzie stykają się one ze stołem.

Niestety w przypadku Xperii Z1 także widać efekt wyostrzania, jednak nie aż tak mocno jak w przypadku One mini. Oczywiście najfajniej wygląda fotografia zrobiona 808 PureView, a to ze względu na zminimalizowanie przetwarzania zdjęcia przez algorytmy programowe.

Kolejne fotografie, na których widać skuter zaparkowany w ciemnej uliczce – dają nam sporo informacji na temat możliwości aparatów tych urządzeń w kiepskich warunkach oświetleniowych. Zdjęcie zrobione Nokią jest trochę niedoświetlone. Fotografia wykonana One mini jest już lepsza, jednak najfajniej wygląda ta, zrobiona Xperią Z1. Popatrzcie tylko na kamienny mur za skuterem – jak wiele detali udało się tam uchwycić. Niestety ciężko cokolwiek powiedzieć na temat poziomu zaszumienia zdjęć, a to ze względu na ich małą rozdzielczość.

Następny zestaw prezentuje w zasadzie podobne warunki oświetlenia, a tym samym podobne wyniki. Niedoświetlone zdjęcie ze złym balansem bieli od 808 PureView, nieco lepsze One mini i najlepsze zrobione Sony Xperią Z1.

A teraz to co pewnie wszystkich najbardziej zainteresuje, czyli fotografie robione nocą. Znowu najlepiej wypadła Xperia Z1, która przechwyciła dobrze naświetlone i jednocześnie wyraźne zdjęcie. HTC One mini chociaż radzi sobie nieźle, to jednak jego fotografia jest rozmyta (z pewnością przydałaby się tu optyczna stabilizacja obrazu z modelu One). Najgorzej wypada Nokia 808 PureView, jednak ten smartfon nie został zaprojektowany do robienia zdjęć w takich warunkach.

Kolejny zestaw fotek i te same rezultaty. Xperia Z1 wykonała kawał dobrej roboty robiąc wyraźne i jasne zdjęcie. 808 PureView w tym przypadku mocno zawiodła i niedoświetliła fotografii. Niestety na zdjęciu zrobionym One mini widać spore szumy, które byłyby jeszcze wyraźniejsze przy większej rozdzielczości.

Dzięki powyższym zdjęciom po raz kolejny dowiadujemy się, że Sony podczas projektowania Xperii Z1 wykonało doskonałą robotę. Jak pokazują porównania – Z1 może się śmiało mierzyć nie tylko z HTC One mini, ale także takimi zawodnikami, jak Nokia Lumia 1020 i Nokia 808 PureView. Pamiętajmy jednak, że Xperia Z1 w przeciwieństwie do sporawych Nokii jest bardzo smukła i nie ma żadnego wybrzuszenia w miejscu obiektywu aparatu. Jeśli macie jakieś własne przemyślenia dotyczące porównania – dzielcie się nimi w komentarzach.

Źródło


  • Michu

    Widać na tych zdjęciach, że Sony Xperia Z1 robi najlepsze zdjęcia.