Sony Xperia Z1 – obiektyw

Sony Xperia Z1 vs Nokia Lumia 1020 – który robi lepsze zdjęcia?

Nokia Lumia 1020 oraz Sony Xperia Z1 to jedne z najmocniejszych, dostępnych obecnie na rynku kamerosmartfonów. Niestety w sieci póki co jest mało porównań, dzięki którym moglibyśmy się dowiedzieć, który z tych dwóch smartfonów robi lepsze zdjęcia.

Sony Xperia Z1 - obiektyw

Całe szczęście redaktorzy portalu TBreak.se weszli w posiadanie obydwu urządzeń, dzięki czemu możemy stwierdzić, które z nich w tym pojedynku zwycięża. Szczerze mówiąc jeszcze przed tym jak zobaczyłem poniższe fotografie myślałem, że Xperia Z1 w starciu z Lumią 1020 nie ma najmniejszych szans. Dlaczego? Smartfon Nokii dysponuje fizycznie większym sensorem niż Z1. Jak jednak widać na poniższych dwóch zdjęciach (warto kliknąć każde z nich aby zobaczyć je w pełnych rozmiarach), to wcale nie Lumia 1020 wychodzi tutaj zwycięsko.

Smartfon Nokii na powyższym zdjęciu przechwycił dużo mniejszą ilość detali niż Xperia Z1. Zadziwiające, ale 41MP sensor PureView Lumii 1020 spisał się dużo gorzej, niż przetwornik w Xperii Z1. Różnice, które przemawiają na korzyść Z1 dostrzeże nawet amator (lepszy kontrast i zakres dynamiczny).

Kolejny przykład jest jeszcze lepszy. Na zdjęciach które widzicie poniżej nocą sfotografowano drogowskaz. Kolejny raz widzimy, że niekwestionowanym zwycięzcą okazuje się Xperia Z1.

Smartfon Sony ze swoją 20.7MP kamerą i obiektywem G Lens przychwytuje bardziej naturalne światło. Fotografia wykonana Lumią 1020 ma mało naturalne i przejaskrawione barwy, a balans bieli ewidentnie tu kuleje.

Oczywiście nie możemy już teraz określić, czy Xperia Z1 faktycznie robi lepsze zdjęcia niż Lumia 1020. Wcześniej widzieliśmy już przecież przykłady, że Lumią 1020 można wykonać naprawdę doskonałe fotografie. Mimo wszystko Sony też już pokazywało, że ich smartfon nie ma sobie równych. Na ostateczne wyniki pojedynku będziemy musieli poczekać do pierwszych, pełnych testów Xperii Z1, które powinny się pojawić już niebawem. Poniżej możecie zobaczyć jeszcze kilka przykładów zdjęć, wykonanych Z1 i Lumią 1020. Dla ciekawskich dodam, że obydwa smartfony podczas wykonywania zdjęć były ustawione w tryb Auto.

Aktualizacja: Jeśli kogoś interesuje porównanie aparatu Xperii Z1 z Nokią 808 PureView i HTC One mini – zapraszam do lektury nowego artykułu na ten temat.

Źródło


 • Bartek

  Sa zdjęcia gdzie nokia wypada lepiej Lepiej po prostu widać szczegóły w oddali zdjecie 4 i 6 na korzyść lumi i po przyblizeniu nie uciekają piksele wiem bo posiadam nokie 808 z tym samym aparatem i nic nie robi lepszych zdjęc Fakt telefony z androidem robia lepsze zdjęcia na automatycznych ustawieniach przykład zdjęcie 3 i 5 tutaj w noki trzeba by bylo użyć ustawienia macro wtedy zdjęcie byłoby bardziej przejrzyste czyli dla mnie remis Chociaż chciałbym zobaczyć zdjęcia z możliwoscia przybliżenia albo użycie zoom w tych aparatach i wtedy porównać zdjęcia z odległości

 • mitpio

  dokladnie xenon tego brakuje w smartfonach zdjecia w nocy to masakra kiedys sony ericsson w k800 mial xenon potem od tego odeszli przeciez ludzie w nocy tez robia zdjecia moze nokia pogoni tych maruderow wkoncu

  • http://smartfan.pl Noob

   Powinni, ale każdy producent boi się zwiększania gabarytów, niestety ksenonowy flesz dość dużo miejsca w smartfonie zajmuje.

 • msnet

  Xenon do zdjec owszem lepszy ale kiedy potrzebujesz koniecznie latarke (losowy przypadek) zostaje ci tylko slabe podswietlenie z ekranu.
  Na dwoje babka wrozyla co przydatniejsze w telefonie.

  • http://smartfan.pl Noob

   Idealnym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie w smartfonie flesza LED i ksenonowego.

 • Bartek

  Może i z1 robi lepsze zdjęcia ale na automacie. Jakby w lumii ustawić inne ustawienia, zdjęcia wyszłyby lepiej. Może poprostu działa inaczej na automacie?

  • http://smartfan.pl Noob

   To prawda, ale oznacza to jedno – że Nokia powinna jeszcze trochę doszlifować algorytmy odpowiadające za automatykę, co nie powinno być zbyt trudne.

 • dada

  zDJECIE NR 6 JEST GORSZE W Z1 ( Drzewo, kwiatki i drugi plan sa nieostre w z1 )

  • http://smartfan.pl Noob

   Masz rację, Lumia 1020 wypadła na zdjęciu nr 6 naprawdę dobrze.

 • mda

  A teraz drogi redaktorze idz do klubu w nocy, zrob zdjęcia tańczących ludzi i zobaczymy, który aparat robi lepsze zdjęcia…
  Xenon flash to xenon flash.

  • http://smartfan.pl Noob

   Zgadza się, obiekty znajdujące się w ruchu, a dodatkowo kiepskie światło mogłyby sprawić, że Z1 przegrałby sromotnie z 1020. Z drugiej jednak strony nie można niczego wykluczyć.