Sony Xperia Z2 – kolory

Sony Xperia Z2 – nowy japoński flagowiec

Mobile World Congress rozpoczęło się na dobre, więc Sony nareszcie zaprezentowało swój nowy, flagowy smartfon – Xperia Z2. Czym Z2 różni się od swojego poprzednika, Xperii Z1?

Sony Xperia Z2 - kolory

Ekran

Tym, co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy jest ekran, który w Xperii Z2 ma wielkość 5.2″, rozdzielczość 1080p i został wykonany w technologii Triluminos. Według Sony w ekranie Z2 zastosowano nową technologię obrazu, nazwaną Live Colour LED. Słabą stroną Z1 była jego matryca TFT, która miała kiepskie kąty widzenia. Sony dobrze o tym wiedziało i w Xperii Z2 podobno naprawiło ten problem (chociaż nadal mamy tu matrycę TFT).

Sony Xperia Z2 - rozłożona

Chipset, pamięć, system

Ekran to nie jedyna zmiana, jaka dotknęła Xperię Z2. Sprzęt został wyposażony w nowy chip firmy Qualcomm, a mianowicie Snapdragon 801. Posiada on cztery rdzenie Krait 400 taktowane zegarem 2.3 GHz oraz grafikę Adreno 330. Sprzęt ma również 3 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Co z OS’em? Jak się możecie domyślać, siedzi tu Andorid 4.4 KitKat.

Sony Xperia Z2 - na płycie

Głośniki stereo

Xperia Z2 dostała także coś jeszcze. Obudowa tego sprzętu mieści teraz nie jeden ale dwa głośniki stereo. Sony nazwało swój system S-Force Front Surround. Oprócz dwóch głośników mamy tu zaawansowany system redukcji szumów otoczenia, który w parze z zestawem słuchawkowym Sony MDR NC31EM potrafi wychwycić i zredukować do 98% szumów.

Sony Xperia Z2 - w dłoniach

Kamera

W tej kwestii nie uświadczymy żadnych zmian. Mamy tu tą samą, 20.7 MP kamerę z 1/2.3″ sensorem Exmor RS co w Xperii Z1. Mimo wszystko dzięki zastosowaniu wydajniejszego procesora i większej ilości RAM, Sony udało się dorzucić kilka nowych funkcji,  jak np. nagrywanie 4K, funkcję Timeshift dla nagrań wideo, oraz filmy z prędkością 120 fps.

Nie tylko nagrywanie filmów dostało nowe funkcje. Zdjęcia możemy teraz wykonywać m.in. w trybie rozmytego tła i z wieloma, różnego rodzaju filtrami.

Sony Xperia Z2 - wodoszczelność

Obudowa i bateria

Grubość Xperii Z2 wynosi zaledwie 8.2 mm, natomiast pojemność baterii to 3000 mAh. Jak sami możecie zobaczyć na zdjęciach, Sony odchudziło także ramki dookoła ekranu (a przynajmniej te po bokach). Obudowa Z2 mierzy 146.8 x 73.3 x 8.2 mm i waży 158 gramów (dla porównania Xperia Z1 mierzy 144.4 x 73.9 x 8.5 mm i waży 170 gramów). Jak przystało na flagowca Sony, ma on certyfikat IP58, jest więc wodoszczelny.

Kiedy w sklepach?

Według Sony model Xperia Z2 pojawi się w sklepach na całym świecie już w przyszłym miesiącu. Niestety nie wiadomo jeszcze, ile sprzęt będzie kosztować. Europejska cena urządzenia wyniesie ok. 649€, czyli jakieś 2700 zł.