Sony-CMOS-RGBW-przykladowe-0

Sony zaprezentowało 8 i 13MP sensory CMOS RGBW

Sony ujawniło, że pracuje nad dwoma, nowymi sensorami przeznaczonymi dla smartfonów i tabletów – CMOS RGBW.

Sony CMOS RGBW

Sensory mają występować w dwóch rozdzielczościach – 8MP (1/4″) i 13MP (1/3.06″). Będą one oparte o nową matrycę RGBW (zamiast zwykłej RGB). Matryca RGB jest standardowo wyposażona w trzy piksele (czerwony, zielony i niebieski), natomiast matryca RGBW, została dodatkowo zaopatrzona w piksel koloru białego – który rozjaśnia zdjęcia, czyniąc je bardziej wyrazistymi i mniej „zaszumionymi”.

Przykładowe, porównawcze zdjęcia, zrobione sensorem RGB (po lewej) i RGBW (po prawej) – możecie obejrzeć powyżej. Widać na nich wyraźnie, iż zdjęcie pozyskane dzięki RGBW jest dużo jaśniejsze.

Nowe sensory Sony posiadają funkcję nagrywania filmów w High Dynamic Range (HDR). Daje to możliwość przechwytywania dobrej jakości nagrań, w warunkach z wysokim kontrastem – przykładowe wideo możecie obejrzeć poniżej.

Według Sony – próbki pierwszych egzemplarzy sensorów, zostaną rozesłane do producentów w marcu tego roku. Przypuszczam więc, iż nie zobaczymy w tym roku żadnego urządzenia, wyposażonego w sensor Sony RGBW.

Źródło: GSMArena