Sony-Xperia-Sola-1

Sony zdradza tajniki technologii Floating Touch z Xperia Sola

Podczas oficjalnej zapowiedzi smartfonu Sony Xperia Sola dowiedzieliśmy się, że jest on wyposażony w technologię „Floating Touch” („Pływający Dotyk”). Czym tak naprawdę jest „Floating Touch” i do czego służy?

Sony Xperia Sola

Zwykły ekran dotykowy w każdym smartfonie i tablecie – zadziała dopiero wtedy, gdy dotkniemy jego powierzchni palcem, lub rysikiem. Ekrany pojemnościowe, montowane we większości dzisiejszych smartfonów są co prawda bardzo czułe – ale reagują wyłącznie z „nagim” palcem, lub specjalnym rysikiem. Pewnie każdy doświadczył zimowej bolączki, kiedy to mamy na rękach rękawice, których nie chcemy ściągać – ale jesteśmy do tego zmuszeni, aby obsłużyć ekran dotykowy. Oczywiście są specjalne rękawice, które działają z takimi ekranami – ale to już inna bajka.

Z pomocą przychodzi technologia „Floating Touch„, która jest iście rewolucyjnym rozwiązaniem. Ekran w Xperia Sola, który właśnie takową technologię obsługuje – może zareagować na nasz dotyk jeszcze zanim go dotkniemy. Teoretycznie, każdy ekran pojemnościowy może wykryć dotyk – zanim go dotkniemy. Niestety, powszechnie stosowane sensory umożliwiają wykrycie obiektu, ale na bardzo małą odległość. Ekran wyposażony we „Floating Touch” ma tzw. sensory samo-pojemnościowe, które są dużo czulsze – i potrafią wykryć palce już na 2 cm przed ekranem. Jest też wada takiego rozwiązania – nie obsługuje ono multi-dotyku, co w skrócie oznacza, że ekran „widzi” tylko jeden dotyk naraz.

Całe szczęście, Sony nie ograniczyło się wyłącznie do „Floating Touch”, ale mamy tutaj także zwykłe sensory pojemnościowe. Dzięki temu możemy obsługiwać nasz smartfon jednym palcem na odległość, oraz kilkoma, gdy fizycznie dotykamy ekranu.

„Floating Touch” pozwoli nam nie tylko, na obsługę smartfona w zimę, w rękawiczkach, lecz także stwarza możliwość dla nowych aplikacji – które pewnie pojawią się wkrótce w Markecie. Warto dodać, że Android Ice Cream Sandwich posiada obsługę poleceń – właśnie poprzez „Pływający Dotyk”.

Źródło: Pocketnow, Sony