Stephen Elop

Sprzedaż serii Nokia Lumia w Q1 2013 ma wynieść 5.6 miliona sztuk

Nokia, przez dość długi czas po przerzuceniu się na system Windows Phone, borykała się z ciągłymi spadkami sprzedaży swoich urządzeń. Negatywny trend został już co prawda odwrócony, ale czy także w pierwszym kwartale 2013 fiński gigant utrzyma niezłe wyniki?

Stephen Elop

Nokia w czwartym kwartale zaszłego roku sprzedała 4.4 miliona sztuk smartfonów Lumia, co oczywiście przełożyło się na znośne wyniki finansowe w tym okresie. Niestety, nie znamy jeszcze wyników finansowych Nokii za pierwszy kwartał 2013, gdyż firma ma je dopiero opublikować. Według analityków finansowych, Nokia pod kierownictwem Stephena Elopa, zaczyna dźwigać się z tarapatów, a sprzedaż smartfonów tego producenta w Q1 2013, ma osiągnąć pułap 5.6 miliona sztuk.

Fiński gigant ma zamiar „wskrzesić” swoją obecność na rynku chińskim. W tej chwili sytuacja tego producenta nie wygląda tam najlepiej. Przez konkurencję w postaci Androida oraz Apple, Nokia została zepchnięta na margines, notując praktycznie zerowe zyski. Sytuacja w Q1 2013 ma się jednak zmienić, a to dzięki poszerzeniu przez Nokię portfolio smartfonów, o kilka budżetowych słuchawek. Jeśli pozytywne prognozy faktycznie się sprawdzą, zdejmie to nieco „ciśnienia” z Elopa, który nadal jest krytykowany za swoją decyzję, w ramach której Nokia podpisała kontrakt z Microsoftem na wyłączność systemu Windows Phone.

Jeśli chodzi o finanse, według prognoz sprzedaż netto tego producenta, w porównaniu z Q1 2012, „zjedzie” o 11.8%, do 8.49 miliarda $. Czy przewidywania analityków się sprawdzą? O tym dowiemy się po publikacji pełnego raportu finansowego Nokii.

Źródło: Reuters