Apple-patents-the-rounded-rectangle-0

Stało się: Apple opatentowało prostokąt z zaokrąglonymi rogami

Amerykański Urząd Patentowy przyznał Apple patent na „prostokątne urządzenie z zaokrąglonymi narożnikami”. Czy czeka nas lawina pozwów sądowych ze strony giganta z Cupertino?

Apple - patent na prostokąt

Amerykański Urząd Patentowy 6 listopada przyznał patent nr D670,286, o który Apple zabiegało od 2010 roku. W treści dokumentu możemy przeczytać, iż dotyczy on „wzoru dla przenośnego urządzenia wyświetlającego”. Patent jest na tyle ogólny, że już w niedalekiej przyszłości z pozwoli Apple sypać pozwami sądowymi na rynkowych rywali. Wiele firm, produkujących smartfony i tablety, jak np. Samsung, HTC, Sony czy też LG – już drży o swój los, gdyż praktycznie każdy ich produkt można posądzić o łamanie patentu Apple. Oczywiście decyzja o ewentualnym zakazie sprzedaży jakiegoś produkty będzie należeć do sądu, jednak jak dobrze wiemy z autopsji – tego typu patenty można interpretować na wiele różnych sposobów, więc werdykt zostanie uzależniony od widzimisię sędziego (w tej kwestii chyba najlepiej znana jest amerykańska sędzina Lucy Koh).

Apple - patent

Swoją drogą, już nie pierwszy raz zastanawiam się, czy przypadkiem Amerykański Urząd Patentowy (USPTO) nie ma jakichś tajemniczych powiązań z Apple. Tamtejsza instytucja patentowa jest już dobrze znana, z wydawania najdziwniejszych patentów Apple – nawet tych, które nigdy tej firmie nie powinny zostać przyznane. Rozumiem, że Apple jest całkiem sporą podporą dla amerykańskiej gospodarki – ale żeby od razu pozwolić na opatentowanie prostokąta z zaokrąglonymi rogami? Ciekawe jaka by była decyzja USPTO, gdyby któryś z tamtejszych producentów opon postanowił prawnie obwarować jej okrągły kształt?

Źródło: PhoneArena


  • MateoM

    Szczerze to nie wierze w to co czytam. Dla mnie to jest jak zamkniecie ludzi za to że używają koła do np. taczek czy też okrągłej kierownicy w samochodzie. Jakaś parodia. Szok!!! Do czego to dąży??? !!!