Wat!?

Sundar Pichai: Android nie został zaprojektowany po to aby był bezpieczny

Szef projektu Android, pan Sundar Pichai, wypowiedział ostatnio słowa, które odbijają się echem na całym świecie i podkopują nieco zaufanie do mobilnego systemu tworzonego przez Google. Według Sundara – Android nie jest systemem zaprojektowanym z myślą o bezpieczeństwie.

Wat!?

Pan Pichai swojej dość niefortunnej odpowiedzi udzielił w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, który zapytał o ilość szkodliwego oprogramowania malware adresowanego przeciwko Androidowi. Oto pełna odpowiedź Sundara Pichai:

Nie możemy zagwarantować, że Android został zaprojektowany po to aby był bezpieczny, został on stworzony raczej po to by dawał więcej wolności. Kiedy ludzie mówią, że ok. 90% szkodliwego oprogramowania malware jest na Androida, muszą mieć na uwadze, że jest to w tej chwili najpopularniejszy mobilny system na świecie. Jeśli miałbym firmę tworzącą malware – jej działania i ataki również skierowałby na Android.

Czy jest się czym martwić? Oczywiście nie, bo w kwestii bezpieczeństwa nic się nie zmienia. Android faktycznie jest adresatem całej masy szkodliwego oprogramowania malware i wirusów z prostego względu: jest to OS z otwartym kodem źródłowym (open source), który każdy, nawet kiepski programista może modyfikować dla własnych potrzeb. Nie trudno się więc domyślić, że zawsze znajdą się osoby, które będą chciały wykorzystać otwartość tego systemu do zaszkodzenia jego użytkownikom.

Wypowiedź Sundara jest jednak dość niefortunna, bo przecież przy tak dużej ilości użytkowników jakimi dysponuje Android i poufnych informacji, jakie się mu codziennie powierza, stwierdzenie, że nie został on zaprojektowany aby był bezpieczny jest naprawdę nie na miejscu. Wiele osób może teraz dojść do wniosku, że skoro Google nie potrafiło stworzyć bezpiecznego mobilnego OS’a, któremu można powierzyć swoje poufne informacje, to po co się w ogóle zabierało za tworzenie Androida?

Po wypowiedzi Sundara oczyma wyobraźni już widzę miny szefów Samsunga, którzy przecież stworzyli androidową aplikację KNOX (podczas MWC zobaczyliśmy nawet KNOX 2.0), mającą zapewnić maksimum bezpieczeństwa. KNOX ma między innymi pomóc Koreańczykom sprzedać swoje smartfony do instytucji rządowych, jako bardzo bezpieczne. Wypowiedź Sundara raczej w tym nie pomoże.