Symbian-Belle-screeny-0

Symbian Belle oficjalnie zaprezentowany

Nokia oficjalnie zaprezentowała najnowszą wersję systemu operacyjnego Symbian – Belle.

Symbian Belle

Trzeba przyznać, że Nokia wybrała sobie bardzo dogodny moment, na prezentację swoich nowinek. Przecież już za nieco ponad tydzień, Samsung i HTC wyciągną swoje „asy z rękawa” – więc nowości Nokii mógłby zostać przyćmione.

Co nowego w Belle? To, co widać na pierwszy rzut oka – to nowe widgety, więcej opcji personalizacji, nowe aplikacje i wbudowana obsługa NFC. Od teraz widgety (jak zegarek, czy odtwarzacz muzyczny) są dostępne w wielu różnych rozmiarach i można je dodatkowo skalować.  Od wersji Belle – możliwe jest ustawienie aż sześciu ekranów pulpitu (w Anna były dostępne zaledwie trzy).

Pasek statusu jest bardzo podobny, do tego z systemu Android – złośliwi powiedzą pewnie nawet, że został „żywcem zerżnięty”. Nie bądźmy jednak w tym wypadku, jak Steve Jobs – i nie szukajmy nowych patentów, za które można pozwać do sądu.

Skutkiem umowy Microsoftu z Nokią jest też to, że w Belle znajdziemy sporo aplikacji z logiem Microsoft. Są tu takie programy, jak Lync, Sharepoint, OneNote, Exchange ActiveSync i PowerPoint Broadcaster. Belle został również wyposażony w obsługę płatności zbliżeniowych NFC.

Udoskonalony jest też ekran blokowania, na którym widzimy teraz nieodebrane rozmowy, wiadomości, e-maile itp.

Które smartfony otrzymają aktualizację do Belle? Według producenta, są to Nokia N8, E7, C7, C6-01, X7, E6 oraz 500 – aktualizacje pojawią się w czwartym kwartale tego roku. Większość nowych urządzeń, które dopiero co mają się ukazać – będzie mieć zainstalowany Belle fabrycznie. Poniżej możecie obejrzeć dwa filmy, prezentujące nowe „dziecko” Nokii.

Źródło: Pocketnow